Cesta vlakom z bratislavskej Petržalky do Viedne už onedlho potrvá len okolo 50 minút, bez medzizastávok to môže byť dokonca len 35 minút. Nová petržalská stanica by mala začať slúžiť už od 1. júna tohto roka, oficiálne bude trať Petržalka-Viedeň otvorená až 7. januára 1999, keď by mali podľa predbežnej dohody začať premávať rýchliky č. 409 (Petržalka - Viedeň Südbahnhof) a č. 408 (v opačnom smere). Železničná stanica Bratislava-Petržalka bude slúžiť osobnej aj nákladnej doprave. Stanica má zastrešené nástupištia, ku ktorým vedú dva podchody, jeden pre batožinu a druhý s pohyblivými schodmi pre cestujúcich. Na prízemí stanice bude reštaurácia a bezbariérové komunikácie pre telesne postihnutých občanov. V podzemí sa nachádza 86 parkovacích miest pre automobily. Stavba si vyžiadala celkové náklady 903 mil. Sk.
GAŠPAROVIČ PRIJAL RAKÚSKU VEĽVYSLANKYŇU
Predseda NR SR Ivan Gašparovič prijal včera v Bratislave mimoriadnu a splnomocnenú veľvyslankyňu Rakúskej republiky v SR Gabriele Matznerovú-Holzerovú. Rakúska diplomatka sa zaujímala o najdôležitešie body zo 45. schôdze slovenského parlamentu, predovšetkým zasahujúce do sociálnej oblasti a ekonomiky SR. Neobišla ani politické otázky súvisiace s vývojom SR v predvolebnom období a návrhom zákona o voľbách.
ZADRŽALI MIGRANTOV
Českí policajti zadržali v stredu 25. marca vo večerných hodinách trinásť občanov Vietnamu, ktorí do ČR prešli ilegálne zo SR. Tu sa ich letecká anabáza cez Bangkok a Prahu skončila v Košiciach. Odtiaľ boli prevezení k štátnej hranici a prevedení do ČR, kde ich prevzal 25-ročný český člen prevádzačskej reťaze. Slovenská polícia Vietnamcov prevzala a bolo im prikázané miesto pobytu až do vyhostenia. Včera vrátili českí policajti na Slovensko cez Horné Sŕnie v okrese Trenčín ďalších 70 občanov rôznych štátov - 27 z Juhoslávie, 18 z Afganistanu, 13 z Iraku, 8 z Číny, 2 z Turecka a Iránu, ktorí budú takisto vyhostení.
ZÁMENA MIEN
"V súčasnosti neslúži v slovenskej polícii ani jeden z dôstojníkov Zboru národnej bezpečnosti (ZNB), ktorí boli pri zásahu proti účastníkom sviečkovej demonštrácie 25. 3. 1988," reagoval včera faxovou správou adresovanou redakcii pplk. Karol Tonka, riaditeľ Tlačového odboru (TO) Ministerstva vnútra SR na informáciu, uverejnenú v SME 26. 3. V nej sa uvádza, že L. Horák a Š. Mikula (počas demonštrácie boli členmi politickej komisie, ktorá riadila zásah) "sú naďalej príslušníkmi PZ... a ďalší dôstojník L. Duduc bol uvoľnený 31. marca 1989". MV SR uverejňuje opravu pôvodných údajov. Podľa personálneho útvaru ministerstva vnútra ide o celkom iných ľudí, pričom došlo k zámene údajov o osobách toho istého mena a priezviska.
87 TISÍC ZÁSAHOV ZÁCHRANÁROV
V minulom roku zasahoval Záchranný systém (ZS) Slovakia v takmer 87 tisíc prípadoch. Išlo o poskytnutie pomoci pri dopravných nehodách a poruchách na vozidle. ZS Slovakia pomohol v 962 prípadoch aj vodičom kamiónov. Záchranári v súčasnosti disponujú 52 vozidlami, tzv. žltými anjelmi, aj ďalšími špeciálnymi vyprosťovacími vozidlami. Záchranný systém pôsobí na celom území Slovenska prostredníctvom svojich 40 stredísk. V minulom roku sa k cestnej záchrannej službe pripojila aj letecká a vodná, ktorá je k dispozícii na priehradách a väčších vodných plochách.
Autor: gub