Jednoznačným účelom petičnej akcie, ktorá sa oficiálne začala v stredu tohto týždňa, je vyvinúť občiansky tlak na parlament, aby urobil kroky, ktoré podľa opozície zabezpečia regulárne a spravodlivé voľby do parlamentu, vyriešia patovú situáciu v NR SR v otázke voľby hlavy štátu a umožnia pokojné a zákonné prevzatie moci po voľbách. Vyzerá to veľmi jednoducho i správne - zložitosť požiadaviek petície je však v tom, že vyžaduje dve závažné zmeny v ústave. Z nich jedna - presun kompetencie prezidenta odvolávať a menovať členov vlády na predsedu parlamentu - je vyslovene účelová. A systémovo chybná, pretože zmiešava zákonodarnú moc s výkonnou. S výnimkou volebného zákona ide o patovú situáciu - na zvolenie prezidenta, presun jeho kompetencie i zabezpečenie jeho voľby priamo občanmi totiž treba súhlas aspoň 90 poslancov. A je všeobecne známe, že v slovenskom parlamente nerozhoduje vôľa poslancov, ale vedenie ich strán.
I keď rozbeh petičnej akcie mierne zaškrípal - v súčasnosti už prebieha podpisová akcia pod list adresovaný predsedovi parlamentu tiež na tému volebného zákona, ktorú organizuje Občianska kampaň 98, čo znamená, že existujú dve rôzne podpisové listiny - netreba pochybovať o tom, že organizátori petície vyzbierajú od občanov oveľa viac podpisov, ako vyžaduje zákon. Teda omnoho viac ako 100 tisíc. Rovnako netreba pochybovať o tom, že vládna koalícia urob aj nemožné, aby požiadavky petície nesplnila a nájde pre to tiež dostatok pseudoargumentov a možno aj nejaké argumenty. Súvisí s tým aj návrh vlády na novelu zákona o petíciách, ktorý bude zrejme na budúci mesiac predložený do parlamentu. Výsledok petičnej akcie je tak zrejmý už na jej začiatku - nerešpektovanie vôle občanov parlamentom.
Presnejšie HZDS, ktoré je schopné samotné zablokovať akýkoľvek návrh vyžadujúci súhlas aspoň 90 poslancov. Znamená to, že podpisom pod petíciu sa pre občana nič nekončí, ale naopak, iba sa začína. Pravdepodobne bude nútený si za svojím podpisom odstáť istý čas aj pred budovou parlamentu, ale najmä vo volebných miestnostiach. A potom možno opäť pred parlamentom. Občianska spoločnosť a presadenie požiadaviek totiž vyžadujú občana-aktivistu, a nie občana-zápecníka. Medzi vládnou koalíciou a opozíciou panuje zhoda iba v tom, že v nadchádzajúcich voľbách do parlamentu pôjde o moc. Pre značnú časť ľudí však platí, že pôjde o všetko.