Predseda Európskeho parlamentu José María Gil-Robles sa počas stretnutia predsedov parlamentov EÚ a asociovaných krajín v Bukurešti tento týždeň vyslovil aj k otázke neprijatia súboru opatrení maďarským parlamentom, ktorý mal zabezpečiť pozitívnu diskrimináciu v Maďarsku žijúcich menšín pri vstupe do parlamentu, a tým
garantovať ich zastúpenie v legislatívnom orgáne. Z vyjadrenia predsedu EP vyplynulo, že európski predstavitelia nepovažujú tento krok Maďarska za "obmedzovanie elementárneho demokratického práva" tak ako slovenskí politici. Podľa jeho slov v kritériách pre vstup do EÚ figuruje zaručenie práv menšín, vyslovene sa však nežiada, aby štáty "vyriešili" ich parlamentné zastúpenie - vec, ktorú Maďarsko dobrovoľne zakotvilo vo svojej ústave, ale z praktickej stránky nezabezpečilo ani pred minulými ani tohtoročnými parlamentnými voľbami.
Na základe údajov sčítania ľudu v roku 1990 sa v Maďarsku k príslušnosti k niektorej z 13 národnostných menšín hlási 213 111 osôb, čo je 2,05 percenta z celkového počtu obyvateľstva. Pre všetky menšiny je typická roztrúsenosť, dvojaká identita, postupujúca asimilácia, ústup používania vlastného jazyka a kultúrna naviazanosť na Maďarsko. Postavenie menšín v maďarskej spoločnosti určuje ústava, paragraf 68 modifikovaný zákonom z roku 1990. Ústava zaručuje menšinám kolektívnu účasť vo verejnom živote, rozvíjanie vlastnej kultúry, používanie vlastného jazyka a vzdelávanie v rodnej reči. Práva národnostných a etnických menšín charakterizuje zákon z roku 1993, ktorý vytvoril predpoklady na zakladanie miestnych a celoštátnych menšinových samospráv. V sídlach so značným zastúpením niektorej z menšín tak získali jej príslušníci prakticky právo rovnocenné s územnou autonómiou. V súčasnosti pôsobí v Maďarsku 817 samospráv menšín a ich financovanie z verejných fondov stanovuje zákon z roku 1995.
Slováci sú treťou najpočetnejšou menšinou, podľa oficiálnych údajov 12 745 ľudí má slovenčinu ako materinský jazyk a 10 459 osôb sa hlási k slovenskej národnosti. V roku 1990 po slovensky hovorilo
68 852 ľudí, pričom zástupcovia slovenskej menšiny odhadujú počet Slovákov až na 100 000. Slováci žijú v 105 mestách a dedinách 11 okresov a v súčasnosti v nich pôsobí 51 slovenských menšinových samospráv.
V správe Európskej komisie o Maďarsku sa uvádza, že krajina v súlade s medzinárodnými normami účinne uplatňuje viaceré výnosy na ochranu menšinových práv. Správa vyzdvihuje, že Maďarsko v roku 1995 ratifikovalo rámcový dohovor o menšinách a podpísaním nezáväzného odporúčania 1201 sa zaviazalo rešpektovať kolektívne práva. Európski predstavitelia napriek tomu, že Maďarsko teraz zlyhalo v zaručení parlamentného zastúpenia menšín - zdá sa - nebudú považovať ich práva v tomto štáte za ohrozené.
(V správe boli použité údaje z internetovej stránky maďarskej vlády, http://www.meh.hu)