Na Fotofeste `98 v americkom Houstone vystavuje aj slovenský umelec Ľ. Stacho

Festival Fotofest poriadaný každé dva roky v americkom Houstone je v súčasnosti jedným z najväčších bienále fotografie vo svete. Na tohtoročnom Fotofeste `98 (27. 2. - 31. 3.) bola prezentovaná po prvýkrát aj slovenská súčasná fotografia. Slovensko ako ..

Festival Fotofest poriadaný každé dva roky v americkom Houstone je v súčasnosti jedným z najväčších bienále fotografie vo svete. Na tohtoročnom Fotofeste `98 (27. 2. - 31. 3.) bola prezentovaná po prvýkrát aj slovenská súčasná fotografia. Slovensko ako jediná zo zúčastnených krajín ponúklo v rámci oficiálneho programu Fotofestu dve výstavy, ktoré kurátorsky pripravila Lucia Benická z Tatranskej galérie v Poprade. Prvou bola výstava mladej slovenskej vlny z Prahy a dvoch fotografov zo Slovenska s názvom Altered Worlds, Contemporary Staged Slovak Photography - Meniace sa svety, Súčasná inscenovaná slovenská fotografia (R. Prekop, M. Švolík, V. Stanko, K. Varga, P. Župník + R. Kočan a P. Pecha). Druhou výstavou Infusion - Infúzia sa predstavil slovenský fotograf Ľubo Stacho, ktorého sme pri tejto príležitosti požiadali o rozhovor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

# Pred niekoľkými dňami ste sa vrátili z Houstonu, z dejiska významného fotografického festivalu. Odkedy sa datujú jeho začiatky?

"História Fotofestu je veľmi zaujímavá. Prezident festivalu Frederick Baldwin a umelecká riaditeľka Wendy Watrissová navštívili pred 15 rokmi ako novinári fotografický festival v Arles na juhu Francúzska a o pár týždňov neskôr aj Mesiac fotografie v Paríži, kde v tom čase ešte prevládala žurnalistická fotografia. Inšpirovaní týmito projektmi sa rozhodli zorganizovať podobný festival aj v USA. Už o rok nato sa uskutočnil 1. ročník Fotofestu v Houstone. V roku 1989 navštívili W. Watrissová a F. Baldwin po prvýkrát Československo, kde vybrali asi sedemnástich autorov (všetci žili v Čechách) a prezentovali ich pod hlavičkou Československa. Až tento rok sa podarilo presadiť účasť slovenských fotografov."

SkryťVypnúť reklamu

# Pokúste sa priblížiť obidve slovenské expozície.

"Popri Mexiku a Južnej Afrike bolo Slovensko na Fotofeste veľkým prekvapením. Obe naše výstavy nainštalované v priemyselných objektoch mali nesmierny ohlas. Spoločná výstava zaujala najmä svojím vtipom a hravým prístupom k životu. Zvlášť obdivované boli fotografie absolventa Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Roberta Kočana, ktorého hravosť pri maľovaní svetlom vo farebných dvojexpozíciách bola novým objavom. Popri ňom boli vysoko hodnotené aj práce Paľa Pechu a Ruda Prekopa. Môj záujem sa sústredil na prenos energií. Vystavoval som inštaláciu Infúzia a svoje experimenty s odtláčaním fotografií na plátno, prezentované v triptychoch (originál, deštruovaná fotografia a jej odtlačok). Inštalácia bola sprevádzaná textom."

SkryťVypnúť reklamu

# Pokiaľ viem, Fotofest ponúkal okrem samotných výstav aj niekoľko sprievodných akcií...

"Paralelne s výstavami prebiehali v Houstone ďalšie zaujímavé podujatia. Jedným z nich bolo Meeting Place - miesto, kde bolo fotografom zo všetkých krajín umožnené (po zaplatení vstupného) prekonzultovať svoje projekty s poprednými svetovými kurátormi, prípadne ponúknuť im spoluprácu. Tohto roku sa zo Slovenska na Meeting Place v pozícii kurátorov zúčastnili riaditeľ festivalu Mesiac fotografie v Bratislave Dr. Václav Macek a Lucia Benická. Jednotliví autori využili taktiež možnosť vzájomnej konfrontácie diel a tak sme sa aj my oboznámili s najsúčasnejšou podobou americkej fotografie. Američania si zakladajú na jej vysokej technickej úrovni, na mňa však pôsobila miestami až chladne. Čo bolo zaujímavé, nevidel som tam žiaden computerový projekt. Mnoho fotografov sa cez rozostrenie dostáva do roviny abstrakcie, v čom cítim istý príznak záveru storočia. Ďalšou aktivitou bola aukcia na podporu Fotofestu, na ktorú bola pozvaná houstonská elita. Cena fotografií sa však nevyšplhala do závratných výšok. Pravdepodobnou príčinou bola pomerne nízka kvalita ponúkaných prác. Zažiť atmosféru aukcie bolo však pre nás veľmi zaujímavé a podobné podujatie, na ktorom by podnikatelia kúpou fotografie dokázali podporiť Mesiac fotografie na Slovensku, by sme uvítali aj v Bratislave."

SkryťVypnúť reklamu

# Hovorili ste o stave súčasnej americkej fotografie, ako na vás zapôsobila celková kultúrna situácia amerických veľkomiest?

"Pri svojich dávnejších cestách po USA som bol v kontakte s emigrantmi, ktorí nemali veľmi veľké finančné možnosti. Nadobudol som tak dojem, že Amerika nie je dosť kultúrna. O Houstone som si vždy myslel, že je to len olejárske a priemyselné mesto. Teraz som však mal možnosť presvedčiť sa o opaku. Dva týždne som býval u významného houstonského maliara Richarda Stouta, ktorý vlastnil množstvo kníh a CD, a čo bolo pre mňa prekvapením, veľká časť z nich bola od Janáčka, Dvořáka a Martinů. Houston má ako jedno z mála amerických miest operu, činohru, balet aj filharmóniu. Okrem toho je tu vybudovaná sieť múzeí, tzv. Musea Area, ktoré sú jedinečné aj z architektonického hľadiska."

SkryťVypnúť reklamu

# Ako by ste na záver v krátkosti zhodnotili účasť slovenských fotografov na Fotofeste 98?

"Slovensku bola v Houstone venovaná mimoriadna pozornosť. Všade, kde sme prišli, stretávali sme sa s úsmevmi a nadšením, z ktorého sme mali radosť. Veľkým prekvapením pri našom príchode do Houstonu bola honosná večera usporiadaná na počeť slovenských fotografov v poprednom klube. Houstončania prejavovali o Slovensko eminentný záujem. Niektorí vedeli, kde sa nachádza, iní sa na to pýtali. Naša fotografia bola na Fotofeste `98 v Houstone rovnocenným partnerom ostatným prezentovaným projektom. Myslím si, že takáto propagácia slovenskej kultúry, ktorá nestála Slovensko ani korunu, má svoje opodstatnenie a je potrebné poskytnúť jej dostatočný priestor aj v budúcnosti."

SkryťVypnúť reklamu

Autor: LUCIA LENDELOVÁ (Autorka je študentkou Vedy o výtvarnom

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu