BRATISLAVA (SITA) - Za pozitívum v dôchodkovej sfére považuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Vojtech Tkáč to, že dôchodky kopírujú rast platov a miezd, a to vďaka Sociálnej poisťovni. "Postupne rastie reálna hodnota dôchodkov. Za posledné štyri roky sa dôchodky zvýšili o 38 %. Rast dôchodkov od roku 1989 je temer 250 %, čo je pri zvyšovaní životných nákladov od 170 do 300 % kompenzácia, ktorú už môže dôchodca cítiť," dodal.
Dlhodobé procesy zlepšovania sociálnej situácie občanov podľa neho jednoznačne existujú. V krátkodobých oblastiach sú však podľa jeho slov jasné problémy. Za takýto problém označil i infláciu. "Nie je pravda, že sa makroekonomika neprejavuje v sociálnej sfére. Viem si živo predstaviť infláciu, ktorá skonzumuje reálnu hodnotu dôchodku," poznamenal. Prepad životnej úrovne treba podľa neho vykompenzovať postupnými krokmi. Každý sa však podľa jeho slov musí, pokiaľ je to možné, o seba postarať sám. "O nič sa netreba tak starať, ako o to, aby ľudia mali prácu. Veľký biely otec sa však o všetko starať nemôže," uzatvoril V. Tkáč.
S účinnosťou od 1. júla 1998 sa zvyšujú starobné dôchodky, čiastočné invalidné dôchodky, invalidné dôchodky, dôchodky za výsluhu rokov, vdovské dôchodky a sirotské dôchodky o 8 %. Zároveň sa o 8 % zvýšia najvyššie výmery starobného dôchodku, invalidného dôchodku úhrnu dôchodkov a úhrn dôchodku a zvýšenia pre bezvládnosť, ako aj dôchodku ako jediného zdroja príjmu. O toto percento a o pevné sumy budú zvyšované aj dôchodky priznané v roku 1999.
Inflácia meraná indexom spotrebiteľských cien sa vo februári na ročnej báze zvýšila o 7,5 %. Po januárovej hodnote rastu inflácie o 7,2 % tak SR už od začiatku vykazuje hodnoty rastu indexu spotrebiteľských cien vyššie, než sú predikované na rok 1998. Na rok 1998 NBS počíta s poklesom ročnej miery inflácie na úroveň od 5,6 do 5,9 %. Štátny rozpočet na tento rok počíta s hodnotou 6 %. Zvýšená cenová hladina znižuje podľa ekonomického experta Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Petra Gajdoša reálne príjmy. Pre odbory to bude podľa neho znamenať, aby v priebehu roka v kolektívnom vyjednávaní využili valorizačnú klauzulu o zvyšovaní mzdy v nadväznosti na infláciu, ktorá je vyššia ako predpokladaná. Vzhľadom na určitú nestabilitu slovenskej ekonomiky bude podľa neho dochádzať k narovnávaniu cenových deformácií, ktoré ovplyvnia životnú úroveň občanov. "Situácia si zrejme vyžiada rokovanie s vládou SR o valorizácii životného minima, dôchodkov, ako aj miezd," dodal Peter Gajdoš.