Podľa Štatistického úradu SR dosiahol objem investícií na Slovensku 281 mld Sk. Ich objem vzrástol o 12 % v porovnaní s rokom 1996 pri vyjadrení v stálych cenách. Naproti tomu medziročný rast investícií od roku 1995 do roku 1996 predstavoval 39 % v stálych cenách. Len 54 % z objemu investícií sa minulý rok realizovalo v súkromnom sektore a iba 13 % investícií prišlo zo zahraničia. Podľa odvetví najvyšší objem, až tretina zo všetkých investícií, sa uskutočnil v spracovateľskom priemysle, nasledovala energetika, plynárenský priemysel, telekomunikácie a pošty a obchod.
Dva spoločné podniky
V roku 1994 spoločnosť Vegum, a. s. Dolné Vestenice, založila spoločný podnik s nemeckým gumárenským výrobcom ContiTech s názvom ContiTech-Vegum, s. r. o. Tento podnik minulý rok vyrobil tovar za 330 mil. Sk, takmer celá produkcia bola určená na export. Podnik vyrába tesniace elementy z vytlačovanej gumy najmä pre automobilky Volkswagen, Audi, Mercedes, Opel a ďalšie. Podnik chce tento rok zvýšiť výrobu o 80 mil. Sk. V Dolných Vesteniciach od roku 1996 funguje ďalší spoločný podnik ContiTech-Vegum VC, ktorý vyrába gumokovové tesniace elementy pre automobily. Jeho minuloročná výroba dosiahla objem 143 mil. Sk
Mochovce podľa plánu
Z celkového objemu financií 28 mld Sk určených na dostavbu Jadrovej elektrárne Mochovce sa minulý rok použilo 9,8 mld Sk. Minulý týždeň na kontrolnom dni, ktorý vykonal manažment Slovenských elektrární (SE), a. s., sa konštatovalo, že dokončenie elktrárne pokračuje podľa plánu. V súčasnosti prebieha rozšírená revízia reaktora a prípravné práce na fyzikálnom spustení jadrového reaktora, pri ňom vznikne kontrolovaná jadrová reakcia. Napriek vysokému tempu prác v Mochovciach, vedenie SE umožní návštevu rakúskemu odbornému tímu, ktorý bude sledovať stav prác a aplikované bezpečnostné opatrenia.
Česká poisťovňa
Podľa objemu prijatého poistného sa ako šiesta poisťovňa na Slovensku za minulý rok umiestnila Česká poisťovňa-Slovensko, a. s. Bratislava. Táto poisťovňa, dcérska spoločnosť Českej pojišťovne, a. s. Praha, má základné imanie 150 mil. Sk, pražská materská spoločnosť je zároveň aj jej zaisťovateľom. Poisťovňa má u nás 15 agentúr, zamestnáva 220 zamestnancov. Česká poisťovňa u nás podniká najmä v neživotnom poistení. Tento rok začala ponúkať poistenie majetku pre obyvateľov - nepodnikateľov.
Chemolak exportuje
Chemolak, a. s. Smolenice, - najväčší výrobca náterových hmôt na Slovensku - dosiahol za minulý rok obrat 1,65 mld Sk. Vo fyzickom objeme to predstavovalo výrobu 34 tisíc ton výrobkov. Až 50 % produkcie sa exportuje najmä do ČR. V ČR založil dve distribučné spoločnosti Chemolak Bohemia, s. r. o. Liberec, a Chemolak Moravia, s. r. o. Zlín. U nás distribuuje svoje výrobky aj prostredníctvom spoločnosti Triton, s. r. o. Bratislava. Chemolak zamestnáva 850 zamestnancov. Chemolak bol privatizovaný v prvej vlne kupónovou metódou. V auguste boli majoritnými vlastníkmi Chemolaku skupina vzniknutá po bývalých Harvardských fondoch a banková skupina VÚB.
Výrobňa kyseliny
Duslo, a. s. Šaľa, vyrobilo minulý rok tovar za 6,44 mld Sk. Tri štvrtiny výroby smerujú na export do 40 štátov. Duslo vyrába agrochemikálie (najmä minerálne hnojivá), gumárenské chemikálie, PVAc disperziu používanú najmä v stavebníctve a malotonážnu chémiu. Nedávno v Dusle položili základný kameň novej výrobne kyseliny dusičnej, ktorá nahradí doterajšiu postavenú v šesťdesiatych rokoch. Kyselina dusičná je vstupnou surovinou na výrobu priemyselných hnojív. Investičné náklady na túto výrobňu dosiahnu 1,5 mld Sk, má sa dokončiť o dva roky. Duslo koncom roka zamestnávalo takmer 3800 zamestnancov.
Autor: jv