STROSKOTANCI: Potopenie Titaniku 15. apríla 1912 prežilo z 2227 pasažierov a členov posádky 705 ľudí - z nich ešte žije päť žien a jeden muž, Francúz slovenského pôvodu Michel Navratil (90). Spolu s bratom Edmondom boli "sirotami z Titaniku" - ich otec, cestujúci inkognito, katastrofu neprežil a totožnosť detí nikto nepoznal. Navratilovci cestovali v druhej triede a Michel si dodnes spomína, ako ho otec dával do člna a lúčil sa s ním. O deti sa po záchrane postarala Angličanka Margaret Hayesová. Než sa k nim prihlásila ich matka, mali iba prezývky Lolo a Momo. Michel sa stal profesorom psychológie na univerzite v Montpellier, Edmond bol architektom a zomrel vo veku 50 rokov.
ÚMRTIE: Vo veku 87 rokov zomrela v sobotu 7. marca 1998 v americkom štáte Illinois priama účastníčka tragédie Eleanor Schumanová, ktorá si minulý rok v Chicagu ešte stihla pozrieť film o osude Titaniku a stretnúť sa s režisérom Jamesom Cameronom. "Povedal mi, že mu pripomínam Rose, dievča z filmu. Takže, keď ju uvidíte, spomeňte si na mňa," uviedla. "Stále vidím všetky tie ruky naťahujúce sa za mnou zospodu. Nechcela som ísť a pamätám si hluk. Všetci vrieskali a plakali," spomínala tesne pred smrťou.
POSLEDNÁ VEČERA: Reštaurácia Thee Bungalow v San Diegu ponúka za 150 dolárov na osobu možnosť pochutnať si na "poslednej večeri" z Titaniku. Menu je zostavené podľa spomienok pasažierov, ktorí katastrofu prežili, a pozostáva z 11 chodov. Nechýba losos, pečená kačica, čokoládové veterníčky a portské víno. Na zvýšenie autentickosti na záver večere zahrá sláčikové kvarteto.
MELÓDIA: Úspechu filmu Titanic má už Randy Price (32), dirigent vysokoškolského speváckeho zboru v Charlotte v štáte Severná Karolína, plné zuby. Keď chcel dosiahnuť nový rekord vo vytrvalej hre na klavíri a pritom plniť želania poslucháčov, mal smolu, že väčšina z nich túžila počuť ústrednú filmovú melódiu My Heart Will Go On. "Hral som tú pieseň štyridsaťkrát a trvalo to celé 50 hodín," povedal. "Teraz nenávidím všetko, čo súvisí s týmto filmom. Prisahám, že tú pieseň už nechcem nikdy viac počuť."
TANTIÉMY: Dediči francúzskeho hudobného skladateľa Francisa Popyho dúfajú, že zo zisku kasového trháku kvapne niečo aj im. Orchester na palube Titaniku totiž hrá práve Popyho valčík Le Sphinx. "Je to milé prekvapenie. Nás však nezaujímajú ani tak peniaze, ako ,preslávenie` Francisa Popyho," hovorí jeho 46-ročný vnuk Gerard, ktorý vo Villefranche-sur-Saone pri Lyone vlastní obchod s hifiprístrojmi. Skladba jeho starého otca, ktorý zomrel v roku 1928, znie vo filme jednu minútu a 48 sekúnd, oznámila dedičom francúzska organizácia pre autorské práva Sacem. Odhadnúť výšku tantiém sa zatiaľ neodvážila.
AUKCIA: Tri karty, ktoré sa zachránili vo vrecku jedného z pasažierov, predal prostredníctvom aukčnej spoločnosti Sotheby`s jeho vnuk. Pierre Maréchal hral so svojou spoločnosťou na palube bridž, keď ich vyrušili poplašné správy o potápaní sa lode. Karty, ktoré držal v ruke, si vtedy nevedomky strčil do vrecka.
DOBRÝ KŠEFT: Titanic sa stal obľúbeným filmom čínskeho prezidenta Ťiang Ce-mina. Premietať ho budú celkovo v 200 čínskych kinách, a prezidentovi vôbec neprekáža, že ho nakrútili v kapitalistickej krajine. Namiesto toho tvrdí, že kapitalistické prvky môžu krajine pomôcť. Denník Jang-čcheng poznamenal, že film ukazuje, ako sa ľudia vyrovnávajú s peniazmi a láskou, chudobou a bohatstvom v kritickej situácii. Film na celom svete zatiaľ zarobil viac ako miliardu dolárov, čo už je dobrý "kšeft" aj podľa Číny.