Na pozvanie Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) navštívil Slovensko Dmitrij Borisovič Riurikov, ktorý prednášal o zahraničnej politike Ruska. D. B. Riurikov je profesionálny diplomat, ktorý pôsobil napríklad v Iráne alebo Afganistane, v rokoch 1991-1997 bol poradcom prezidenta Borisa Jeľcina pre zahraničnú politiku.
# Európska únia a USA vyjadrili znepokojenie nad vývojom na Slovensku, zvlášť po tom, ako premiér V. Mečiar prevzal časť prezidentských právomocí. Ako to vníma Rusko?
"Rusko sa vždy snaží vyhnúť zasahovaniu do vnútorných záležitostí inej krajiny, pretože to môže zájsť veľmi ďaleko. Mne sa zdá, že Slovensko je dostatočne silný a civilizovaný štát, ktorý si dokáže svoje problémy vyriešiť sám, bez ohľadu na názory iných."
# Nie je ruské znepokojenie z prípadného členstva Slovenska v NATO zasahovaním do vnútorných záležitostí SR?
"Tu je rozdiel. Ak sa veci dejú v súlade s ústavou, potom je to záležitosť tej krajiny. V prípade, že krajina prijíma rozhodnutia, ktoré sa dotknú aj tretej krajiny, v tomto prípade Ruska, potom musí byť dialóg medzi týmito dvoma krajinami. Ani NATO nepovažuje svoju agitáciu Slovenska, aby vstúpilo do jeho radov, za zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny. To je normálny politický dialóg."
# Slovenský premiér je často porovnávaný s bieloruským autoritatívnym prezidentom Lukašenkom. Súhlasíte s tým?
"Poznám prezidenta Lukašenka, pracoval som s ním a rozumiem mnohým motívom jeho konania. Vo vzťahu k Lukašenkovi je veľa neobjektívnosti, nespravodlivosti a nedostatku informácií."
# Platí to aj o premiérovi Mečiarovi?
"To neviem."
# Bielorusko má veľmi tesné vzťahy s Ruskom, čaká to aj Slovensko?
"Pokiaľ ide o krajiny, ktoré majú nielen dobré ekonomické vzťahy, ale sú medzi nimi ľudské, až genetické sympatie, potom je to v poriadku. Nikto sa nečuduje, prečo sú také dobré vzťahy medzi Amerikou a Britániou."
# Je Rusko demokratická krajina?
"V Rusku je základ demokracie. Rusko sa snaží byť demokratickou krajinou, ale do doby, kým bude spĺňať všetky parametre demokratického štátu, je ešte ďaleko."
# Pýtame sa, pretože pilierom demokracie je slobodná tlač. Ruská novinárka Marina Kalašnikovová z Kommersant Daily však zrejme príde o zamestnanie na zásah samotného hovorcu ruského prezidenta Sergeja Jastržembského, pretože písala kritické články o súčasnej vláde V. Mečiara.
"Môžem povedať, že aj ja sa veľmi často dostávam do konfliktu s novinármi. Obyčajne im poviem, že nemajú pravdu, a že to, čo píšu, nezodpovedá záujmom štátu, ale novinár si može písať, čo chce."
# Považujete zásah S. Jastržembského, ktorý zavolal šéfredaktorovi denníka a docielil, že novinárka zrejme príde o zamestnania, za adekvátny?
"Podľa mňa sú to praktiky, aké môžeme vidieť vo všetkých štátoch, aj v tých krajinách, ktoré sa považujú za demokratické. U nás sa môže novinár opýtať, čo chce, napísať, čo chce a ktokoľvek má právo zavolať novinárovi a povedať mu, čo si myslí o jeho článkoch."
# Názor áno, ale Marina Kalašnikovová príde zrejme o zamestnanie...
"To už je záležitosť jej a šéfredaktora."