Autorov slávny výber z vlastných poviedok zachycujúcich kritické okamihy v živote hrdinov, na základe ktorých bol Salinger hneď uznaný ako majster krátkej prózy, vychádza v celkom novom vydaní v Slovenskom spisovateľovi.
Hermann Hesse: Gertrúda o Slovenský spisovateľ Bratislava, 1998
Študent hry na husliach utrpí úraz, ktorý z neho urobí mrzáka a úplne ho zmení: z veselého mladíka sa stane samotár, ktorý dúfa, že hudba mu možno nahradí to, čo mu odoprel život. Postupne sa stane známym umelcom a čaká, že jeho zbožňovaná priateľka Gertrúda predsa len opätuje jeho lásku. Staršie Hesseho dielo je citlivou sondou do intímnej sféry umelca a zaznamenáva jeho tichú rezignáciu voči svetu.
Viera Prokešová: Pleť o Slovenský spisovateľ Bratislava, 1998
Útla básnická zbierka poetky, prekladateľky a redaktorky Viery Prokešovej nadväzuje na jej básnické zbierky Cudzia (1984), Slnečnica (1988), Retiazka (1992) a je jemnou lyrickou výpoveďou zrelej ženy.
Vladimír Körner: Post Bellum 1866 o Votobia Olomouc, 1997
Baladické novely Vladimíra Körnera Život za podpis, Post Bellum 1866 a Oklamaný spájajú vojnové udalosti 3. júla 1866, keď sa v tragickej bitve pri Hradci Králové osudovo rozhodovalo o budúcnosti Rakúska. Vojna, ktorá je tu obrazom cynickej a anonymnej masakry, trýznivo zasahuje do života protagonistov štyroch brilantných príbehov. Körnerovi hrdinovia sa márne pokúšajú vzdorovať svojmu osudu a nemajú už silu ovplyvniť život svoj ani najbližších ľudí zo svojho okolia.
Zdeněk Zapletal: Sen na konci rána o Votobia Olomouc, 1997
Intímne vzťahy, dve odlišné ženy, hľadanie, túžba po šťastí, umelecké ambície, sex, alkohol, večierky - to všetko je v príbehu mladého fotografa Jana, hlavnej postavy novej prózy Zdeňka Zapletala.
Czeslaw Milosz: Rodná Evropa o Votobia Olomouc, 1997
Rodná Evropa je autobiograficky ladená kniha esejí poľského básnika a esejistu, laureáta Nobelovej ceny za literatúru v roku 1980. Osobné spomienky sú v knihe východiskom k všeobecným úvahám o osudoch Európy 20. storočia, najmä jej východnej časti, o vzťahoch Východu a Západu, o národoch, náboženstvách, ideológiách a o tom, ako dejiny určujú osud jednotlivca a ako jednotlivec môže ovplyvniť beh dejín.
Peter Scherhaufer: Kalendárium dejín divadelnej réžie o Tália-press Bratislava, 1998
Prvý zväzok zatiaľ najväčšieho edičného projektu združenia Tália-press. Kniha je súborom informácií o najdôležitejších faktoch, ktoré ovplyvnili formovanie réžie ako samostatnej zložky divadelného diela. Scherhaufer sa zameral prednostne na novátorov, experimentátorov a divadelných "revolucionárov" alternatívy.
K. S. Stanislavskij: O hercovej práci o Preložila Viera Mikulášová-Škridlová o Tália-press Bratislava, 1998
"Táto kniha si nerobí nárok na vedeckosť. Jej cieľ je výlučne praktický - chce pretlmočiť to, čomu ma naučila dlhá herecká, režisérska a pedagogická skúsenosť," hovorí na začiatku knihy mág a velikán divadla a dramatického umenia Konstantin Sergejevič Stanislavskij.
Autor: ata