Brusel 21. januára (TASR) - Veľká Británia zvažuje predloženie návrhu na vytvorenie nového orgánu Európskej únie, v ktorom by mali stále zastúpenie tri najmocnejšie členské štáty, zatiaľ čo menšie krajiny by sa v členstve striedali.
Takýmto orgánom podľa modelu Bezpečnostnej rady OSN by sa podľa Londýna dalo zjednodušiť rozhodovanie v EÚ a zabrániť tak paralýze po rozšírení o desať krajín, píše dnes britský denník Financial Times (FT). Táto "superrada" by totiž mohla prijímať výkonné rozhodnutia aj mimo úplnej 25-člennej rady.
Návrh, ktorý by formálne uznal nadradenosť Nemecka, Francúzska a Británie, však podľa FT určite rozhnevá malé členské krajiny, ako aj Španielsko a Taliansko.
Podľa predstáv Británie by mal tiež vzniknúť stály generálny sekretariát, ktorý by viedol zasadnutia rady a nahradil tak šesťmesačné rotujúce predsedníctvo členských krajín EÚ.
Britská predstava o orgáne typu bezpečnostnej rady sa vzťahuje nielen na Európsku radu zloženú z premiérov a prezidentov členských krajín, ale aj na špecializované rady ministrov, ktoré sa stretávajú podľa rezortov.
Návrh je zatiaľ len v počiatočnom štádiu prípravy a Londýn teraz uvažuje, či ho má predložiť v rámci prebiehajúcej diskusie o budúcnosti Európy. Nová reforma EÚ je naplánovaná na rok 2004.
Stále členstvo Británie, Nemecka a Francúzska a účasť ostatných na rotujúcej báze sa nebude páčiť 12 partnerom troch veľmocí v EÚ.
Citlivosť tejto otázky podčiarkol vlani v novembri spor, ktorý vypukol medzi malými a veľkými členmi EÚ po londýnskej súkromnej večeri o Afganistane, na ktorú britský premiér Tony Blair pozval najskôr len nemeckého a francúzskeho partnera. Po protestoch z ostatných hlavných miest zaradil na zoznam hostí aj Taliansko, Španielsko, Holandsko a Belgicko, pripomínajú Financial Times.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh