BRUSEL (ČTK) - Členské štáty Európskej únie (EÚ) by si mali uvedomiť, že pokiaľ sa podpísali pod Maastrichtskú a Amsterdamskú zmluvu o EÚ, mali by sa stať aj členmi Západoeurópskej únie (ZEÚ). Táto organizácia by sa zasa mala transformovať tak, aby ich mohla prijať, uviedol to na kolokviu k 50. výročiu podpísania Bruselskej zmluvy člen Európskej komisie Hans van den Broek. V polemickom vystúpení pripomenul, že obidve zmienené zmluvy obsahujú záväzok na spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku, ktorý nebude možné v budúcnosti dodržiavať, pokiaľ EÚ nezdokonalí ZEÚ na skutočne účinný nástroj schopný vojenskej akcie. Spojenie oboch organizácií presadzované komisiou však na vlaňajšej medzivládnej konferencii EÚ neprešlo a veľa neutrálnych štátov EÚ naďalej nie je plnoprávnymi členmi ZEÚ už len pre to, že nepatria do NATO. "Čo sa stane, ak za tri-štyri roky rozšírime EÚ o krajiny, ktoré sa skutočne chcú stať členmi ZEÚ? Bude potom NATO ochotné ich prijať? A pokiaľ nie, čo to bude znamenať? Naozaj sa z toho dôvodu nemôžu stať členmi ZEÚ?" Podľa komisára sa tieto otázky dlho odkladali, dnes si však "vyžadujú pozornosť".
Európskej komisii sa nepozdáva váhavosť pri rozhodovaní ministrov zahraničných vecí EÚ, či ZEÚ použiť na konkrétne akcie. Zhoduje sa s jej generálnym tajomníkom Josém Cutileirom, že vlaňajšie uznesenie nezasahovať pod týmto programom v Albánsku bolo "zmarenou šancou".
Včerajšie oslavy 50. výročia Bruselskej zmluvy, na základe ktorej bola ZEÚ neskôr založená, boli skromné. Len hŕstka ministrov sa obťažovala do Bruselu na niekoľkohodinové kolokvium, ktoré sa sústredilo na možnosti a budúcnosť tejto organizácie, o ktorej význame a životaschopnosti sa dlho pochybovalo. Päťdesiatročná bilancia ZEÚ je chudobná - niekoľko skôr koordinačných misií okolo vojny v Perzskom zálive, hliadkovanie v Jadranskom mori a na Dunaji počas blokády JZR, policajná operácia v Mostare a posledná v Albánsku.
Plnoprávnymi členmi ZEÚ je 10 krajín zastúpených v NATO a taktiež v EÚ (Belgicko, Británia, Francúzsko, Taliansko, Luxembursko, Nemecko, Holandsko, Portugalsko, Grécko, Španielsko). Štatút pridružených členov majú Island, Nórsko a Turecko - členovia NATO, nie však EÚ. Pozorovatelia - Fínsko, Írsko, Rakúsko a Švédsko sú v opačnom postavení. Medzi ne patrí aj Dánsko, člen NATO, z vlastnej vôle. Všetkých 10 kandidátov na vstup do EÚ, vrátane SR, má postavenie pridružených partnerov ZEÚ.