oroch s ruským partnerom Jevgenijom Primakovom, ktorý včera pricestoval na dvojdňovú návštevu Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) s cieľom presvedčiť prezidenta Slobodana Miloševiča nájsť diplomatické riešenie kosovskej krízy.
Primakov chce Miloševiča presvedčiť, aby Kosovu vrátil autonómiu zrušenú v roku 1989. Ruské diplomatické zdroje nevylúčili ani možnosť schôdzky s predstaviteľmi kosovských Albáncov. Politické vedenie kosovských Albáncov naďalej bojkotuje rozhovory iniciované srbskou vládou o situácii v Kosove a ani včera sa na nich nezúčastnilo. Albánska strana podľa nového podpredsedu Demokratického zväzu Kosova (LDK) Ekrema Krueziua dialóg s Belehradom podmieňuje účasťou zahraničných sprostredkovateľov, Srbsko zasa chce dialóg bez predbežných podmienok. V najbližšom čase Albánci zverejnia podmienky, za ktorých sú ochotní rokovať. Predseda kosovskej vlády v exile Bujar Bukoshi v rozhovore pre denník Dnevni Telegraf povedal, že Albánci sú ochotní rokovať o všetkých variantoch, vrátane Kosova v rámci JZR.
Námestník americkej ministerky zahraničných vecí Strobe Talbott včera v macedónskej metropole Skopje povedal, že represie v juhosrbskom Kosove sú priamym ohrozením mieru. Ubezpečil pritom Macedónsko, že USA nepripustia vytvorenie bezpečnostného vákua v tejto bývalej juhoslovanskej republike, až v auguste vyprší mandát mierových síl OSN. "Mier je priamo ohrozený situáciou v Kosove, ktorá vznikla v dôsledku politických represií belehradských úradov," uviedol Talbott novinárom po stretnutí s macedónskym ministrom zahraničných vecí Blagojom Handžiským. Americký diplomat označil situáciu v Kosove za "veľmi komplikovanú". "Vec je jasná: Belehrad je predovšetkým zodpovedný za nebezpečný vývoj situácie," uviedol Talbott.