Tradičný nezáujem Ruska o "malé, bezvýznamné" krajiny, ako je Česká republika či Slovensko, tentoraz Bratislava prelomila. Musí sa stať niečo veľmi významné, aby hovorca Kremľa Sergej Jastržembskij zdvihol telefón a zavolal obyčajnému novinárovi. Stalo sa.
V ruskej tlači či televízii nie je o Slovensku počuť prakticky ani slovo. Ruský občan väčšinou vôbec netuší, že Európa sa zaujíma aj o niečo iné ako o rozšírenie NATO, Kosovo či európsku integráciu. Výnimkou je vplyvný denník Kommersant Daily, ktorý je oficiálne považovaný za nezávislý a v ktorom sa v poslednom čase objavili tri na ruské pomery značne kritické články o situácii na Slovensku. Aktivita Kremľa vzrástla po tom, čo sa v novinách zverejnila správa popisujúca, ako sa premiér Mečiar pokúša zaštítiť sa Moskvou vo svojom "spravodlivom" boji za prezidentské právomoci. Autorka článku Marina Kalašnikovová uviedla, že Mečiar nazval Jastržembského "veľvyslancom Slovenska v Rusku" a že slovenský premiér tajne navštívil Moskvu. Ako neskoršie novinárke oznámili nemenované slovenské zdroje, návštevu organizovali ľudia blízki ruskému prezidentovi Jeľcinovi.
Najviac zaujala jedna z posledných správ Mariny Kalašnikovovej o najnovších udalostiach na Slovensku. Podľa hesla "trafená hus vždy zagága" sa ohlásil osobne ten, koho správa skutočne vzrušila. Najskôr hovorca Kremľa Sergej Jastržembskij, človek, ktorý má nepretržitý kontakt s Borisom Jeľcinom, zavolal šéfredaktorovi Kommersantu a posťažoval si, že je predsa len potrebné písať tak, aby boli chránené predovšetkým štátne záujmy Ruska. Po tomto telefonáte z najvyšších miest pán šéfredaktor vynadal autorke, Marine Kalašnikovovej. Celkom vážne ju upozornil, že nemôže zabúdať na záujmy vlastnej krajiny. Marina nakoniec hovorila s pánom Jastržembským osobne. V telefóne jej potvrdil, že jej článok považuje za nevydarený a dokonca otvorene priznal, že záujmy Ruska sú podľa jeho mienky, pripomeňme si, že je oficiálnou hlásnou trúbou prezidenta Jeľcina, úzko spojené s podporou Ruska súčasnej vláde Vladimíra Mečiara. Pravdepodobne mal na mysli záujmy plynárenského gigantu GAZPROM-u a ruského vojensko-priemyselného komplexu. Ako je všetkým dobre známe, Jastržembskij bol pred začiatkom kremeľskej kariéry veľvyslancom v Bratislave a určite sa jeho kontakty s miestnym biznisom, tým skôr s vládnymi kruhmi, ešte neskončili. V ruskej tlači je Jastržembskij nazývaný "náhradným telom prezidenta" a ako taký zrejme považuje svoje osobné spojenectvo so slovenskými politickými kruhmi za stelesnenie ruských štátnych záujmov. "Podľa mňa Rusko veľmi riskuje, keď stavia na proruské Mečiarovo vedenie," povedala pre SME Marina Kalašnikovová, ktorú v súvislosti s niekoľkými "príliš otvorenými" článkami o Slovensku čakajú vážne problémy. "Veď táto skupina sleduje len svoje koristné ciele...", dodáva.
Jastržembskij veľmi rád a často s diplomatickým úsmevom robí narážky na to, že "Slovensko asi zostane stáť za hranicami NATO", a neskrýva, že sa tak stane aj vďaka jeho úsiliu. Významné sú jeho slová aj preto, že o Jastržembskom sa nie raz hovorilo ako o budúcom ministrovi zahraničných vecí Ruskej federácie. Potom by jeho náklonnosť k Slovensku iste otvárala Bratislave nevídané možnosti v integrácii s Východom. Slovensko s Bieloruskom by sa mohli stať výbornou hranicou medzi európskymi členskými krajinami NATO a zónou ruských strategických záujmov.
Jastržembskij pre nie príliš rozsiahle články zdvihol telefón a stúpol redakcii "nezávislého" denníka na krk. "Nie je to azda len nediplomatické, ale aj odporujúce demokratickým princípom," hovorí otvorene Marina Kalašnikovová.
Autor: Moskva (PRE SME - agentúra Epicentrum)