í hranicu 40 percent. Pravdaže, ani potom by to zrejme nestačilo na to, aby SPD, ako by si želala, získala v krajinskom sneme absolútnu väčšinu. V takom prípade by Höppner, tak ako doteraz, chcel vládnuť spoločne so stranou Zelených. Tá pred 4 rokmi mohla s SPD vytvoriť iba menšinovú vládu, ktorá sa štyri roky udržala v úrade len vďaka podpore postkomunistickej tzv. Strany demokratického socializmu (PDS). PDS získala necelých 20 percent, a tým, že tolerovala červeno-zelenú vládu, vyšachovala CDU, ktorá bola s náskokom pol percenta hlasov pred SPD v Sasku-Anhaltsku najsilnejšou politickou silou, z účasti na vláde.
Čo sa však stane, ak sa strana Zelených, ktorá naposledy získala len 5,1 percenta, nedostane do krajinského snemu? Rovnako ak 5-percentnú latku neprekročia slobodní demokrati (FDP), ktorí v posledných voľbách získali necelé 3 percentá hlasov? Ministerský predseda Höppner už vyhlásil, že sa - ak SPD nezíska absolútnu väčšinu, pokúsi o vytvorenie menšinovej vlády, ktorú by opäť tolerovali postkomunisti. Höppner rozhodne odmieta koalíciu s CDU. Na otázku, či s variantom vládnutia za tolerancie postkomunistov súhlasí kandidát na úrad spolkového kancelára za sociálnu demokraciu, dolnosaský ministerský predseda Gerhard Schröder a predseda SPD Oskar Lafontaine, Höppner vyhlásil, že obaja mu prenechali pri vytvorení budúcej vlády voľnú ruku. Rozhodne vraj nemá obavy, že by tolerovanie sociálnodemokratickej menšinovej vlády v Sasku-Anhaltsku postkomunistami ovplyvnilo rozhodovanie voličov vo voľbách do Spolkového snemu koncom septembra. Je však otázkou, ako sa k tolerovaniu sociálnych demokratov bude stavať postkomunistická PDS. Predseda poslaneckej skupiny PDS v Spolkovom sneme Gregor Gysi už vyhlásil, že postkomunisti nemajú záujem tolerovať, ale chcú vyslať svojich ministrov do budúcej Höppnerovej vlády. Gysimu však odporuje krajinská predsedníčka PDS v Sasku-Anhaltsku Petra Sitteová. Tá účasť postkomunistov v Höppnerovej menšinovej vláde rozhodne odmietla. Je však ochotná túto vládu tolerovať.
Krajinské voľby v Sasku-Anhaltsku nebudú iste tak výrazným testom sympatií pre nemecké politické strany, ako boli voľby v Dolnom Sasku. Sú však predposlednými krajinskými voľbami pred voľbami do Spolkového snemu 27. septembra.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn (Autor je stálym spolupracovníkom