Podľa Štatistického úradu SR bolo koncom roka 1997 na Slovensku registrovaných 244 tisíc živnostníkov a vyše 20 tisíc samostatne hospodáriacich roľníkov. Najviac živnostníkov pôsobilo v obchode, nasledovala priemyselná výroba, stavebníctvo a služby. Počet živnostníkov sa v porovnaní so stavom na konci roka 1996 zvýšil asi o 3 tisíc, počet samostatne hospodáriacich roľníkov sa o niečo znížil. V Žilinskom a Trenčianskom kraji bol najväčší prírastok živnostníkov počas minulého roka.
Počet zamestnancov v priemysle sa znížil. Podľa Štatistického úradu SR bolo v priemysle zamestnaných koncom novembra 1997 609 tisíc zamestnancov, čo je o vyše 2 % menej ako koncom novembra 1996. Priemyselná výroba v tomto období vzrástla aj pri vyjadrení v stálych cenách. Počas roka 1997 sa mierne zvýšil počet ľudí zamestnaných v stavebníctve. Zamestnanosť výrazne poklesla v skupine priemyselných podnikov s počtom zamestnancov nad 500, rástol počet zamestnancov vo firmách zamestnávajúcich do 19 ľudí.
Dotácie boli pridelené
Marián Lipka, štátny tajomník na ministerstve pôdohospodárstva, povedal pre Roľnícke novinky, že poľnohospodári by už mali mať na svojich účtoch časť dotácií z rozpočtovej kapitoly ministerstva pôdohospodárstva, spolu asi 3 mld Sk. Na margo revitalizácie v pôdohospodárstve podľa revitalizačného zákona povedal, že na ministerstve prerokovali 34 revitalizačných projektov. Lipka poukázal na pasívne saldo obchodu v agrokomoditách medzi ČR a SR vo výške 3 mld Sk. Pasívne saldo sa prehĺbilo aj preto, lebo klesol vývoz slovenských agrovýrobkov do ČR o 500 mil. v roku 1997 pri porovnaní s rokom 1996. Lipka poznamenal, že riešenia prebytku niektorých prvovýrobkov a potravinárskych tovarov sa ujali jednotlivé podnikateľské zväzy, ktoré rokujú o množstvách tovarov vo vzájomnom obchode a o ich prípadnom umiestnení na tretích trhoch. Nedávno bola uzavretá dohoda medzi slovenskými a českými cukrovarníkmi, podľa ktorej by cez česko-slovenské hranice nemala prejsť ani tona repného cukru a to v oboch smeroch. Slovenskí cukrovarníci žiadajú ministerstvo pôdohospodárstvo, aby prijalo záväzný trhový poriadok pre cukor, súčasťou tohto poriadku je aj stanovenie minimálnej ceny cukru vo výške 16 Sk za kg (bez dane). Táto cena by nesmela klesnúť už vo veľkoobchode. V súčasnosti niektoré malobchody ponúkajú kryštálový cukor zo slovenských cukrovarov za menej ako 15 Sk (s daňou).
Liehovarníci sa dohodli
Záujmové zväzy slovenských a českých liehovarníkov sa minulý týždeň dohodli na kvóte pri dovoze liehovín vo výške 40 tisíc litrov počas tohto roka. Problémom pre slovenských liehovarníkov je najmä dovoz konzumných liehovín, značkovými českými liehovinami sa slovenskí liehovarníci necítia byť ohrození. Z ČR sa k nám dováža surový lieh, jemný lieh a liehové nápoje. V roku 1996 sa k nám spolu doviezlo vyše 7 mil. litrov liehu.
Väčším problémom pre slovenských liehovarníkov je nelegálny dovoz liehu. Predstaviteľ liehovarníckeho združenia sa domnieva, že spotreba nelegálneho liehu u nás predstavuje najmenej štvrtinu spotreby všetkého liehu. Praktiky dovozcov liehu, za ktorý sa neplatí spotrebná daň, sú rôzne. Ide najmä o zámeny s iným tovarom na colných deklaráciách, dovoz syntetického liehu na technické účely. Liehovarníci poukazujú na údaj z colných štatistík, podľa ktorých sa minulý rok od nás vyviezla vodka v množstve 8 mil. litrov, je to množstvo zodpovedajúce ročnej kapacite väčšej výrobne liehovín. Liehovarníci však tvrdia, že by museli vedieť, keby nejaký slovenský liehovar vyviezol takéto množstvo vodky. Kapacita slovenských liehovarov bola minulý rok využitá na 46 %.
Autor: jv