Textilný a odevný priemysel na Slovensku vykázal aktívne zahraničnoobchodné saldo vo výške 4,5 mld Sk. Odvetvia textilného a odevného priemyslu produkujú nadpriemerný podiel pridanej hodnoty pri porovnaní s inými odvetviami priemyslu na Slovensku. Podiel textilného a odevného priemyslu na priemyselnej výrobe na Slovensku je len 3 %, podiel na počte zamestnancov je až 10 %. Problémom tohto odvetvia je nízke využitie výrobných kapacít, drahé finančné zdroje a zamrznuté platby v štátoch bývalého ZSSR. Celkove je odvetvie podkapitalizované a zároveň je výrobná technológia opotrebovaná. Mzdy v podnikoch združených v Asociácii textilného a odevného priemyslu (ATOP) dosahujú iba 69 % priemernej úrovne miezd na Slovensku. Podľa Jozefa Hajmacha z ATOP prijaté opatrenia na podporu exportu: zriadenie Eximbanky, ochranné inštitúty ako zákon na ochranu pred nadmerným dovozom, dumpingovým dovozom, subvencovaným dovozom zlepšujú postavenie odevného a textilného priemyslu.
Chirana plánuje tržby 1,5 mld Sk
V tomto roku plánuje Chirana-Prema, a. s., Stará Turá tržby 1,5 mld Sk. Významnou mierou sa na nich budú podieľať dve dcérske výrobné spoločnosti Chirana-Prema Medical, ktorá by mala zrealizovať tržby 650 mil. Sk a Chirana-Prema Injecta, s tržbami 550 mil. Sk. Zvyšných 300 mil. Sk by mali reprezentovať tržby za služby, obchodný tovar a meraciu techniku. U výrobných dcérskych spoločností podnik počíta s vyrovnanými nákladmi a výnosmi, teda s nulovým hospodárskym výsledkom. Kompletnú obchodnú činnosť zabezpečí dcérska spoločnosť Chirana Export-Import, Piešťany, kde sa plánuje obchodné rozpätie približne 200 mil. Sk. Zisk z obchodnej činnosti by mal dosiahnuť 40 až 50 mil. Sk.
Spor o preclenie súčiastok
Spoločnosť VESEC, s. r. o. v Prievidzi, chce tento rok vyrobiť 50 tisíc televízorov, z nich 30 % je určených na export najmä do ČR. Minulý rok spoločnosť mala pozastavený prísun komponentov potrebných na výrobu televízorov v dôsledku rozhodnutia colného úradu v Banskej Bystrici. Preto VESEC od októbra do konca februára zastavila výrobu a nemohla splniť svoje kontrahované dodávky na slovenský trh. Spor stále nie je vyriešený, spočíval vo výške colnej sadzby za dovážané komponenty, lebo colná sadzba je rozdielna podľa toho, či ide o jednotlivé elektronické komponenty alebo konštrukčné celky televízorov.
TOS Trenčín exportuje
Strojárska spoločnosť TOS Trenčín, a. s., dosiahla v minulom roku zvýšenie obratu o 8 % na objem 870 mil. Sk. V spoločnosti sa minulý rok investovalo za 120 mil. Sk. Hospodársky výsledok sa dostal do miernej straty, vo výške 1 mil. Sk. Väčšinu výroby obrábacích strojov (95 %) TOS exportuje do USA, Kanady, Nemecka, Turecka a afrických štátov. TOS zamestnávala 146 ľudí, ich priemerná mzda dosiahla 9200 Sk. Na hospodárske výsledky spoločnosti vplývalo úverové zaťaženie a odpredaj časti spoločnosti nájomníkom podnikových bytov. Spoločnosť bola privatizovaná kupónovou metódou v prvej vlne, neskôr došlo ku koncentrácii vlastníkov a v decembri 1997 majoritný akcionár TOS Consulting dal verejnú výzvu na odkup tisíckorunových akcií po 55 Sk. Základné imanie spoločnosti predstavuje 630 mil. Sk.