Korene ochotníckeho divadla v tomto liptovskom mestečku siahajú do prelomu 19. a 20. storočia. Súčasný súbor sa kryštalizoval pri odborárskej organizácii v Tesle, až v roku 1994 sa jeho zriaďovateľom stalo Združenie divadelných ochotníkov Slovenska. Pri osnovaní ochotníckeho kolektívu v roku 1957 stáli takí aktivisti divadelníctva v L. Hrádku, akými boli napríklad Ivan Šenšel a Ľudovít Boroš. Hrádockí ochotníci sa vypracovali medzi slovenskú ochotnícku špičku, pôsobia v kategórii A, teda vyspelých divadelných súborov. Za štyri desaťročia súbor uviedol 68 premiér, odohral vyše 900 predstavení, nechýbal na takých prehliadkach, ako je Scénická žatva, Palárikova Raková, Jiráskov Hronov, Belopotockého Mikuláš a ďalších, vystupuje počas Sliačskeho i Bratislavského kultúrneho leta. Kvalitu predstavení i jednotlivých aktérov dokumentuje aj množstvo významných ocenení.
Súbor od roku 1967 udržiava družobné kontakty so Slovenským kultúrno-osvetovým spolkom Erdevik v bývalej Juhoslávii, prezentuje sa pravidelne aj v Békéscsabe medzi slovenskými rodákmi v Maďarsku. Len v rokoch 1989 až 1993 hrádockých ochotníkov viedli skúsení režiséri-profesionáli, inak je súbor v príprave predstavení sebestačný.
Do kroniky úspechov sa zapísali predstavenia ako Geľo, Kráľ jeleňov či Farma zvierat. Hrádočania si počas osláv prezrú i derniéru úspešného muzikálu z pera Ľuba Feldeka Z dreva vyrezané (v piatok o 17. h), prierez činnosti ochotníckeho zoskupenia je pripravený na sobotu o 16.30. Chýbať nebude ani klubový večer spomienok a výročná divadelnícka schôdza. Činnosť a úspechy súboru mapuje aj samostatná výstava v Mestskom kultúrnom stredisku v L. Hrádku, ktorá potrvá do konca apríla.
Autor: SME-kim