volebných miestností jednoducho ovplyvňovali francúzsku verejnú mienku úplne iné veci.
Najväčším nepriateľom francúzskej politiky sú teraz rybári a počasie - tvrdí jedno z francúzskych ľudových porekadiel a vysvetľuje: Francúzi sú ľudia, ktorí namiesto cesty k volebným urnám dávajú prednosť ceste do prírody či na ryby. "Vôbec nie," protestuje ostro tunajší zväz rybárov a rozhorčene dodáva, že vo včerajších regionálnych voľbách mal aj svojich politických kandidátov združených v "Chasse et tradition" (Rybolov a tradícia), ktorý očakáva, že sa so svojím programom ochrany domácich tradícií a loveckých predpisov namierených predovšetkým proti celoeurópskym normám ochrany prírody predsa len dostane aspoň na juhu Francúzska do niekoľkých regionálnych rád. Druhým najväčším nepriateľom francúzskej politiky tak celkom určite ostáva počasie, pripúšťajú aj politológovia. Nemožno sa preto čudovať, že všetky politické strany skúmali nedeľnú predpoveď počasia veľmi starostlivo.
Našťastie pochmúrne mraky a nedostatok slnka hlavne na severe Francúzska a v jeho strednej časti zmarili výlet do prírody. Preto mnohí dúfali, že sa francúzsky volič predsa len vyberie k volebným urnám. Na druhej strane však takmer všetky francúzske televízne a rozhlasové stanice avizovali ešte pred uzatvorením volebných miestností, že voličov prišlo k voľbám predsa len menej ako v roku 1992.
Pritom ide o to, či aspoň v parížskej oblasti dôjde k prvému politickému zemetraseniu. Tunajšia ľavica totiž dúfa, že sa jej podarí prvýkrát po 26 rokoch pravicovej vlády v tomto regióne konečne získať väčšinu, čo by ešte viac oslabilo francúzskeho prezidenta J. Chiraka, ktorý je po parlamentnom víťazstve francúzskej ľavice pred desiatimi mesiacimi výrazne osamelý vo svojom Elyzejskom paláci.
Autor: ADOLF BAŠTA, Paríž (Autor je stálym spolupracovníkom SME)