čl. 124
Ústavný súd SR je nezávislým súdnym orgánom ochrany ústavnosti.
čl. 125
Ústavný súd rozhoduje o súlade
a) zákonov s ústavou a s ústavnými zákonmi,
b) nariadení vlády, všeobecne záväzných právnych predpisov ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy s ústavou, s ústavnými zákonmi a zákonmi,
c) všeobecne záväzných nariadení orgánov územnej samosprávy s ústavou a zákonmi,
d) všeobecne záväzných právnych predpisov miestnych orgánov štátnej správy s ústavou, zákonmi a s inými všeobecne záväznými právnymi predpismi,
e) všeobecne záväzných právnych predpisov s medzinárodnými zmluvami vyhlásenými spôsobom ustanoveným na vyhlasovanie zákonov.
čl. 127
Ústavný súd rozhoduje o sťažnostiach proti právoplatným rozhodnutiam ústredných orgánov štátnej správy, miestnych orgánov štátnej správy a orgánov územnej samosprávy, ktorými boli porušené základné práva a slobody občanov, ak o ochrane týchto práv a slobôd nerozhoduje iný súd.
čl. 128
(1) Ústavný súd podáva výklad ústavných zákonov, ak je vec sporná. Podmienky ustanoví zákon.
(2) Ústavný súd nezaujíma stanoviská vo veciach súladu návrhov zákonov a iných všeobecne záväzných právnych predpisov s ústavou a s ústavnými zákonmi.
čl. 130
(1) Ústavný súd začne konanie, ak podá návrh
a) najmenej pätina poslancov NR SR,
b) prezident SR,
c) vláda SR,
d) súd,
e) generálny prokurátor,
f) každý, o ktorého práve sa má konať v prípadoch ustanovených v čl. 127.
(3) Ústavný súd môže začať konanie aj na podnet právnických alebo fyzických osôb, ak namietajú porušenie svojich práv.
čl. 132
(1) Ak Ústavný súd svojím rozhodnutím vysloví, že medzi právnymi predpismi uvedenými v čl. 125 je nesúlad, strácajú príslušné predpisy, ich časti, prípadne niektoré ich ustanovenia účinnosť. Orgány, ktoré tieto predpisy vydali, sú do šiestich mesiacov od vyhlásenia rozhodnutia Ústavného súdu povinné ich uviesť do súladu s ústavou, ústavnými zákonmi a ak ide o predpisy uvedené v čl. 125 písm. b), aj s inými zákonmi; ak ide o predpisy uvedené v čl. 125 písm. c) aj s inými zákonmi, medzinárodnými zmluvami, s nariadeniami vlády SR a so všeobecne záväznými právnymi predpismi ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy. Ak tak neurobia, také predpisy, ich časti alebo ustanovenia, strácajú platnosť po šiestich mesiacoch od vyhlásenia rozhodnutia.
(2) Rozhodnutia Ústavného súdu vydané podľa odseku 1 sa vyhlasujú spôsobom ustanoveným na vyhlasovanie zákonov.
č. 133
Proti rozhodnutiu Ústavného súdu nemožno podať opravný prostriedok.
čl 134
(1) Ústavný súd sa skladá z 10 sudcov.
(2) Sudcov Ústavného súdu vymenúva na sedem rokov prezident SR z dvadsiatich osôb navrhnutých NR SR.
(3) Za sudcu Ústavného súdu môže byť vymenovaný občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR, dosiahol vek 40 rokov, má vysokoškolské právnické vzdelanie a je najmenej 15 rokov činný v právnickom povolaní.
(4) Sudca Ústavného súdu skladá do rúk prezidenta SR tento sľub:
"Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem chrániť neporušiteľnosť pri-
rodzených práv človeka a práv občana, chrániť princípy právneho štátu, spravovať sa ústavou a ústavnými zákonmi a rozhodovať podľa svojho najlepšieho presvedčenia, nezávisle a nestranne."
(5) Zložením sľubu sa sudca Ústavného súdu ujíma svojej funkcie.
čl. 135
Na čele Ústavného súdu je jeho predseda, ktorého zastupuje podpredseda. Predsedu a podpredsedu vymenúva zo sudcov Ústavného súdu prezident SR.