Niekoľko krokov od moskovského Červeného námestia, pri kioskoch s cigaretami, je improvizované obchodné centrum. Túlajúci sa muži sú predposledným článkom v drogovom reťazci. Posledným sú ich väčšinou mladí zákazníci. Pouliční predavači drog si nemohli nájsť v Moskve výhodnejšie miesto. Svoj tovar ponúkajú v dolnej časti námestia, ktorému dominuje chýrna Ľubľanka, ešte prednedávnom sídlo KGB. Pri nedávnej razii boli zadržaní nielen predavači, medzi ktorými bol aj 88-ročný veterán vojny, ktorý si tak prilepšoval k chudobnej penzii, ale aj niekoľko pochôdzkarov v uniformách. Tri dni potom sa na tradičnom mieste objavili noví trhovníci. Posledný týždeň bol v Rusku v znamení začatia mohutnej protidrogovej kampane, ktorá je reakciou na nekontrolované šírenie narkotík v krajine. Za minulý rok ministerstvo vnútra zaznamenalo o 91 percent viac zločinov spojených s drogami ako v roku 1996. Rusko sa tak pravdepodobne dostalo na prvé miesto na svete v rýchlosti, s akou pribúda tak obchodníkov, ako aj spotrebiteľov. Každý rok vo vreckách ruských narkobarónov skončí 1,5 miliardy dolárov. V poslednom roku prestáva byť Rusko tranzitnou krajinou a stáva sa jedným z najväčších odbytísk na planéte. Drogy sa do Ruska dostávajú hlavne z juhu. Z Afganistanu a Pakistanu cez Tadžikistan prúdi na sever predovšetkým ópium a heroín, z Číny sa valí efedrin v tabletkách.
Teraz sa po prvý raz v Ruskej televízii objavila séria príbehov zúfalých narkomanov. Reklamná kampaň je unikátna predovšetkým tým, že ju financujú samotné televízie, nie ministerstvo zdravotníctva. Práve súkromné stanice boli iniciátormi vypracovania dokumentu "Narkománia v Rusku: ohrozenie národa", ktorý sa stal najčastejšie citovaným rozborom skutočnej situácie v Rusku. Jeho autormi sú členovia Rady pre vonkajšiu politiku a obranu spolu s expertmi z ministerstva vnútra. Táto skupina sa stala tiež vodcom boja proti legalizácii drog v Rusku. Diskusiu o legalizácii ľahkých drog sa pokúsil ukončiť v januári prezident Jeľcin, keď podpísal zákon o drogách. Skončilo tak paradoxné obdobie, keď Rusko bolo jednou z mála krajín na svete, ktoré sa v boji proti drogám nemali čím riadiť. V roku 1991 Najvyšší soviet staré zákony zrušil a nové neprijal. Dlhodobé spory skončili dostatočne represívnym zákonom. Ale skupiny bojujúce za legalizáciu marihuany sa nechystajú vzdať a odvolávajú sa na článok 4 a 5 Deklarácie ľudských práv.
Rada pre vonkajšiu politiku navrhuje na území bývalého ZSSR vytvoriť databanku, v ktorej by boli zaregistrované všetky osoby, ktoré aspoň prišli do styku s drogami. Uvažuje sa i o dostatočne tvrdých opatreniach. Na územie Ruska má byť zakázaný vstup nielen obchodníkom, ale aj tým, ktorí sú z náklonnosti k drogám len podozrievaní. Bojovníci proti drogám idú tak ďaleko, že požadujú, aby títo ľudia boli označení svojráznou čiernou známkou - špeciálnou pečiatkou v pase.
Autor: Moskva (PRE SME - agentúra EPICENTRUM)