našiel alternatívu Američanmi presadzovaného riešenia irackej krízy silou - i keď mnohí experti na medzinárodné vzťahy poukazujú na to, že vlastne vyjednal len to, čím ho poverili Spojené štáty. Že napriek týmto "konšpiračným teóriám" medzi USA a svetovou organizáciou nepanuje úplná zhoda a v ich vzťahoch je cítiť isté "kto z koho", potvrdilo aj stredajšie stretnutie Annana s Billom Clintonom v Bielom dome - aj keď sa obaja muži maximálne snažili nedať verejne najavo žiadne náznaky vzájomnej nezhody.
Dohoda dosiahnutá Ananom 23. februára sa zatiaľ uplatňuje tak, ako sa má, inšpekcie pokračujú po poriadku. Päťdesiatčlenný tím pod vedením člena UNSCOM Scotta Rittera, ktorému v januári irackí predstavitelia zabránili robiť si svoju prácu, tento týždeň od utorka navštívil niekoľko pre Irak citlivých objektov - vojenské veliteľstvá, strediská tajných služieb, kasárne Republikovej stráže a vraj aj budovy ministerstva obrany. Prvá skúška dohody teda dopadla dobre, čo v stredu ocenil aj americký prezident. Ak dopadne rovnako úspešne aj inšpekcia ôsmich prezidentských palácov o dva týždne, stane sa vďaka OSN podľa Annanových slov "to, o čo sa USA odjakživa usilovali - skončí sa proces inšpekcií". Iracký diktátor Saddám Husajn teraz nekladie inšpektorom žiaden odpor - a po zavŕšení plánu OSN budú USA pri hlasovaní o sankciách v BR OSN izolovanejšie ako v predchádzajúcej napätej situácii.
S napätím sa očakávalo, akou rétorikou budú obaja predstavitelia hovoriť spolu o spečatení - či nespečatení - automatickej vojenskej reakcie rezolúciou BR OSN prijatou minulý týždeň, ktorá varuje Bagdad pred "najvážnejšími" dôsledkami neuposlúchnutia na neho kladených požiadaviek. Podľa Spojených štátov rezolúcia oprávňuje USA podniknúť proti Iraku "nevyhnutnú" akciu - a to akúkoľvek podľa vlastného uváženia, rovnako, ako tomu bolo v období vojny v Perzskom zálive, keď rezolúcia OSN dala Washingtonu plnú moc rozhodnúť o náletoch na Irak. Kofi Annan vo Washingtone o niečo miernejšími slovami zopakoval, čo už raz povedal. Že "konzultácie patria k spôsobu, akým sa na medzinárodnej politickej scéne riešia záležitosti" a Clinton v stredu povedal, že USA budú o použití sily proti Iraku s BR OSN konzultovať - právo rozhodnúť o zásahu bez jej súhlasu si však osobujú.
Annan Clintonovi v stredu pripomenul aj dlhy, ktoré USA voči svetovej organizácii majú a údajne ho aj varoval, že ak z odhadovanej sumy 1,5 miliardy dolárov nesplatia do konca roka aspoň 600 miliónov, OSN použije článok 19 charty OSN a zbaví USA hlasovacieho práva. Aj o tom sa však rozhoduje v Bagdade - sú len malé šance, že americký Kongres odsúhlasí uvoľnenie peňazí pre svetovú organizáciu, ak Annanov plán inšpekcií zlyhá.