o voľbách do nr sr
$ 2
(2) Prekážkami vo výkone volebného práva sú
a) zákonom stanovené ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany zdravia ľudí,
b) výkon trestu odňatia slobody alebo výkon väzby,
c) zadržanie,
d) pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.
$ 3
Za poslanca NR SR môže byť zvolený občan SR, ktorý v deň volieb dovŕšil 21 rokov veku, má trvalý pobyt na území SR a nenastali u neho prekážky vo výkone volebného práva podľa $ 2 ods. 2 písm. b) a d).
$ 6
(4) Občan SR, ktorý má trvalý pobyt v obci - volebnom okrsku na území SR a dostaví sa v deň volieb do volebnej miestnosti, bude dopísaný okrskovou volebnou komisiou do zoznamu na základe predloženého občianskeho preukazu. Zápis do zoznamu komisia zaznamená v jeho slovenskom cestovnom doklade. Zápis do zoznamu platí iba na čas vykonania volieb.
$ 17
(2) Kandidátnou listinou koalície sa na účely tohto zákona rozumie oddelený zoznam kandidátov politických strán, ktoré uzavreli písomnú dohodu o koalícii. Za koalíciu sa považuje aj kandidátna listina, v ktorej je uvedený ako kandidát najmenej jeden člen inej politickej strany.
(6) Kandidátna listina obsahuje
a) názov politickej strany,
b) meno, priezvisko, akademický titul, vek, rodné číslo, povolanie, trvalý pobyt, členstvo v politickej strane a poradie na kandidátnej listine vyjadrené arabským číslom u všetkých kandidátov.
(9) Ku kandidátnej listine musí sa priložiť vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta, že súhlasí so svojou kandidatúrou, nekandiduje na inej kandidátnej listine a nie sú mu známe prekážky voliteľnosti a potvrdenie o členstve v strane.
$ 18
(2) Ústredná volebná komisia preskúma kandidátnu listinu, či spĺňa podmienky podľa tohto zákona. Ústredná komisia vyčiarkne
a) kandidátov, ktorí nespĺňajú podmienky uvedené v $ 3,
b) kandidáta, pri ktorom nie je pripojené vyhlásnie podľa $ 17 ods. 9
$ 19
(1) Ústredná volebná komisia zaregistruje najneskôr 45 dní predo dňom volieb kandidátne listiny, ktoré sú v súlade s týmto zákonom. Registrácia je podmienkou vytlačenia hlasovacích lístkov. Pre koaličné strany sa hlasovacie lístky vytlačia tak, aby bolo zrejmé, že ide o koalíciu a každá strana mala samostatný hlasovací lístok.
(4) Proti rozhodnutiu Ústrednej volebnej komisie o registrácii kandidátnej listiny, o registrácii kandidátnej listiny s úpravami a proti rozhodnutiu o odmietnutí registrácie kandidátnej listiny môžu podať kandidujúce politické strany návrh na vydanie rozhodnutia o zrušení registrácie alebo návrh na vydanie rozhodnutia o ponechaní kandidáta na kandidátnej listine alebo návrh na vydanie rozhodnutia o zaregistrovaní kandidátnej listiny na Najvyší súd SR. Návrh treba podať do 3 dní odo dňa rozhodnutia Ústrednej volebnej komisie. Proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR sa nemožno odvolať. Najvyšší súd SR je povinný rozhodnúť do 5 dní. Právo podania na Najvyšší súd SR má každý člen Ústrednej volebnej komisie i
v iných veciach, ktoré sú predmetom rozhodovania tejto komisie.
$ 23
(1) Volebnú kampaň prostredníctvom rozhlasového alebo televízneho vysielania môžu kandidujúce politické strany viesť len v Slovenskom rozhlase a v Slovenskej televízii.
(3) V čase volebnej kampane je zakázané vysielať volebné prejavy a volebné programy a uverejňovať akékoľvek vonkajšie prejavy, ktorámi sa propagujú kandidujúce strany, okrem vysielacieho času vyhradeného kandidujúcim politickým stranám v Slovenskom rozhlase a v Slovenskej televízii.
$ 41
(2) Ústredná volebná komisia zistí, ktorá politická strana alebo politické hnutie získali menej než päť percent z celkového počtu platných hlasov.
(3) Pri ďalšom zisťovaní volebných výsledkov a prideľovaní mandátov sa už na politickú stranu alebo politické hnutie uvedené v odseku 2 a na hlasy pre ne odovzdané neprihliada. Ak takáto politická strana alebo politické hnutie je súčasťou koalície, pozerá sa na ostatné politické strany alebo politické hnutia koalície, ako keby podali kandidátnu listinu samostatne.
$ 54
(1) Ministerstvo vnútra SR
a) vydá vzory volebných tlačív a v osobitnom pokyne upraví podrobnosti o úlohách obcí a miestnych orgánov štátnej správy pri
1. utváraní volebných okrskov,
2. zabezpečovaní a vybavovaní volebných miestností,
3. úschove volebných dokumentov.