SDK v zahraničí lobuje na prospech Slovenska *Zhovárame sa s Eduardom Kukanom, predsedom Demokratickej únie

# Uplynulé dni priniesli skončenie funkčného obdobia prezidenta Michala Kováča, búrlivé prevzatie jeho právomocí vládou a jej prvé razantné kroky v Prezidentskom paláci. Ako to všetko hodnotíte?

"Prevzatie právomocí prezidenta vládou na čele s pánom Mečiarom bolo skutočne teatrálne. Vláda ho zámerne uskutočnila ako dramatickú udalosť, aby tým demonštrovala "buchnutie do stola" a ukázala, kto je v tomto dome pánom. Preto tie kroky hneď na začiatku, keď sa svojím spôsobom opakuje "noc dlhých nožov" z 3. na 4. novembra 1994. Spôsob prevzatia moci však iba potvrdzuje charakter tejto vlády. Boli naň veľmi precízne pripravení, pretože amnestia bola vyhlásená bezprostredne po ich nástupe. Podobne to bolo aj v prípade zrušenia referenda a odvolania 28 veľvyslancov, ku ktorým pribudlo ešte ďalších 4 až 5. Všetky tieto kroky mali občanom tohto štátu vyslať signál, že teraz sa to tu zmenilo a teraz tu budeme DIKTOVAŤ MY!"

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

# Myslíte si, že demonštrácia sily na spôsob parného valca, ktorý tu už raz bol, je dobrou vizitkou mocenskej garnitúry?

"Myslím si, že to nebola ani tak demonštrácia sily, ako skôr ukážka neistoty a nervozity. Takýchto dôkazov bolo v poslednom čase viac vrátane prejavu premiéra v Martine 24. januára, kde jasne zazneli obavy o výsledky volieb. Tieto kroky mali iba zastrieť nervozitu vlády, ale myslím si, že to v tomto prípade prehnala."

# Býva vo vyspelom svete zvykom robiť na veľvyslanectvách takéto plošné čistky?

"Nikde sa to takto nerobí. Veľvyslanci sa striedajú po 3-4 rokoch, čo je celkom normálne. Neviem, čo tým táto vláda sledovala. Možno chceli ukázať silu, ale vyslali len mimoriadne zlý signál do zahraničia, na Ministerstvo zahraničných vecí SR v Bratislave, ale aj do krajín, kde budú odvolaných veľvyslancov striedať. Je úplne jasné, že takýto rázny krok sa nemôže realizovať okamžite. Bude to trvať veľmi dlho a potom sa každý bude pýtať, na čo to vlastne bolo dobré..."

SkryťVypnúť reklamu

# Prečo si myslíte, že išlo o výraz nervozity a paniky?

"Dôkazom toho je i nezmyselné vyhlásenie amnestie. Je to totiž svojím spôsobom priznanie. Vláda asi veľmi dobre vie, prečo túto amnestiu udelila a komu to prospelo. Mám na mysli najmä paragrafy o zmarenom referende a o zavlečení nášho občana do cudziny. Slová pána premiéra, že to sú kroky smerom k zmiereniu a že amnestia je aj darom opozícii - to je jednoducho smiešne. Mal by porozmýšľať o nejakých serióznejších argumentoch. Ak toto majú byť kroky, ktorými chce vláda pomôcť predstaviteľom opozície, je to naozaj výsmech, lebo sa tým iba snaží zatiahnuť opozíciu do svojich káuz."

# Ako teda vnímate udalosti posledných dní?

"Zrejme sa malo svetu oznámiť, že na Slovensku je "nová realita" na najvyšších priečkach štátnej moci, chcel sa urobiť patričný rachot smerom dovnútra i do zahraničia. Myslím si však, že tento zámer nevyšiel a to, že u nás neexistuje stabilita ústavných inštitúcií, čo nám zahraničie opakovane pripomína ako deficit demokracie, sa prejavilo v plnej nahote. Práve týmito krokmi vláda dokázala opak - totiž, že jej nezáleží na tom, na čo nás všetci upozorňujú a že jej nezáleží na zlepšení politickej situácie."

SkryťVypnúť reklamu

# Na Slovensku bol práve vtedy generálny tajomník NATO Javier Solana, s ktorým ste sa stretli aj vy. Aký signál sme vlastne vyslali svetu práve v čase tejto dôležitej návštevy?

"Mal som možnosť s pánom Solanom hovoriť aj osobne, pretože sa poznáme ešte z čias, keď sme obaja boli ministrami zahraničných vecí svojich krajín. Povedal to veľmi elegantne a s úsmevom, no pritom veľmi zrozumiteľne, že mal veľmi otvorené rozhovory s našimi vládnymi predstaviteľmi a že je presvedčený o tom, že toto je spôsob, ako s nimi rokovať. Pritom zdôraznil jednu mimoriadne dôležitú skutočnosť: problémy, ktoré má Slovensko, nie sú v Bruseli, ako to tvrdia naši, ale že sú v Bratislave! Podľa neho, ak Slovensko chce zmeniť situáciu, v ktorej sa nachádza - a on by si to želal - tak sa musia zmeniť predovšetkým pomery na Slovensku. Do detailov nešiel, ale tieto slová priniesli celkom zrozumiteľné posolstvo. Aby však nikto neostal na pochybách, dodal ešte, že veľmi pozitívne hodnotí spoluprácu vo vojenskej oblasti, činnosť slovenskej armády i výsledky rozhovorov s ministrom Sitekom, čiže tam problémy nevidí. Ďalej zdôraznil, že NATO je organizácia štátov, kde panujú určité pravidlá hry a vyznávajú sa určité hodnoty - aj svetonázorové a životné - a je preto iba logické, ak NATO vyžaduje od všetkých, ktorí chcú do neho vstúpiť, rovnaké správanie. Inými slovami, potvrdil "abecedu", ktorú aj my stále opakujeme. Zdá sa však, že súčasná slovenská vláda sa ju ešte nenaučila - a to pán Solana veľmi jasne pripomenul."

SkryťVypnúť reklamu

# Na záver ešte k téme, ktorá je pre DU i pre SDK veľmi dôležitá. Po cestách do USA a Nemecka ste navštívili s delegáciou SDK Veľkú Britániu. Aký význam majú tieto zahraničné cesty? Nemusíte na nich "žehliť", čo vláda stihne šmahom ruky alebo počas jednej noci pokaziť?

"Ďakujem za túto otázku. Vo štvrtok minulý týždeň, keď sa v parlamente neúspešne volil prezident, sa v rozprave hovorilo o všetkom možnom, len nie o voľbe prezidenta. Niektorí poslanci označili tieto naše cesty za zradu Slovenska. Takto to môžu vidieť iba ľudia, ktorí podľa seba posudzujú, čo robia iní, lebo inak si takúto absurditu nedokážem vysvetliť. Cesty do Nemecka a Veľkej Británie boli veľmi dobre zogranizované - mali sme veľmi obsažné, zaujímavé a intenzívne rozhovory, na ktorých sme predstavili našu alternatívu Slovenska. Tieto cesty majú význam v tom, že zahraničie takto získa o nás komplexný obraz - spozná názory vládnucej strany a spozná tiež, aké je u nás rozloženie politických síl. Priamo z našich úst sa tam dozvedia, ako by sme mnohé veci riešili my. Z dlhodobého hľadiska sú tieto cesty veľmi dôležité. Či "žehlíme" prešľapy vládnej koalície? Povedal by som, že nepriamo áno, keď si spomeniem na to, z čoho nás obviňujú. My lobujeme za to, aby Slovensko ostalo v prvej skupine kandidujúcich krajín ešte pred luxemburským summitom, aby nás nevylučovali, aby rátali s tým, že na Slovensku sú aj iné politické sily, ako tie, čo sú teraz pri moci... Platí to pre NATO aj EÚ - aby nás ako jediných nedali do akejsi pomocnej školy, do nejakej diery.

SkryťVypnúť reklamu

My skutočne LOBUJEME ZA SLOVENSKO a naši partneri v zahraničí o tom vždy počúvajú so záujmom. My pritom zdôrazňujeme, že by nebolo fair, keby nás vylúčili z procesov európskej integrácie a že si dokážeme svoje problémy vyriešiť sami."

Autor: Pripravil (krt)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 116
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 914
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu