Doris Märtinová, Karin Boecková: Emocionálna inteligencia - city na vzostupe * Slovenský spisovateľ, Bratislava 1998
Ako sa zo slabého žiaka stane nositeľ Nobelovej ceny? A prečo mimoriadne nadané deti nenachádzajú uplatnenie v živote? Dva tituly, zaoberajúce sa aj týmito otázkami, sa dostávajú k slovenskému čitateľovi na porovnanie v tom istom čase. Nemecké autorky aj americký psychológ (jeho kniha sa hneď po vydaní stala bestsellerom v 22 krajinách sveta) uvažujú o tom, či je dôležitejšia výška "klasického" IQ, alebo naša emocionálna inteligencia, teda analytický mozog kontra znalosť ľudí, umenie vcítiť sa do myslenia iných, súhra citov s rozumom a životný optimizmus.
Thomas Hurlimann: Tessinčanka, Záhradný domček * Slovenský spisovateľ, Bratislava 1998
Poviedka Tessinčanka a novela Záhradný domček švajčiarskeho spisovateľa a dramatika Thomasa Hurlimanna sú niekedy označované aj za ústredný text švajčiarskej literatúry 20. storočia. V obidvoch dielach "hlavnú úlohu hrá" moc, ktorá Hurlimanna fascinuje najviac: smrť so všetkými svojimi podobami, jej bezvýchodiskový smútok, absurdnosť aj grotesknosť. Jeho prózy sú hravé a vážne súčasné, dokážu čitateľa priviesť do smiechu i do plaču.
J. Bžochová-Wild: Hamlet - Dobrodružstvo textu * L.C.A., Levice 1998
Slovenský čitateľ doteraz nedostal pôvodnú monografiu o autorovi, o ktorom sa v našej kultúre vie ako o zvrchovanom géniovi divadla. Práca Jany Bžochovej-Wild pojednáva svojou hlavnou témou o Hamletovi, ale je plne ponorená do celej shakespearistiky štyroch storočí. Prostredníctvom Shakespearovej kľúčovej hry - najuniverzálnejšieho dramatického diela všetkých čias - čitateľa uvádza do ríše interpretácií a tým aj do "dejín celej západnej kultúry a myslenia", no zároveň odráža ducha 90. rokov.
Edward Lear: Velká kniha nesmyslů * Mladá Fronta, Praha 1998
Velká kniha nesmyslů je dielo klasika anglického nonsensu Edwarda Leara (1812-1888). V českom preklade Antonína Přidala nadväzuje na Knihu třesků a plesků, ktorá českým aj slovenským čitateľom v 80. rokoch predstavila Learove "riekanky" o čudáckych deduškoch a dámach, spopularizované aj slávnou inscenáciou brnianskeho Divadla Husa na provázku. Vo Veľkej knihe nezmyslov k nim pribudli rozmernejšie básne a piesne, groteskné pseudorozprávky, ale aj Learova nezmyselná botanika, nezmyselné kuchárske recepty a ďalšie fantaskné nápady ponúkajúce odpočinok od úmornej logiky a rozumnosti všedného dňa.
Autor: ata