HAAG, LONDÝN, NEW YORK, BONN (TASR, ČTK) - Medzinárodný súdny tribunál OSN pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii má právomoc stíhať osoby podozrivé zo zločinov, sprevádzajúcich udalosti v srbskej provincii Kosovo, a začal už zhromažďovať potrebné informácie a dôkazy. Oznámila to včera v Haagu hlavná prokurátorka tribunálu Louise Arbourová. Prokurátorka vo vyhlásení zároveň ubezpečila, že tribunál bude naďalej pozorne monitorovať vývoj v Kosove. Dodala, že jej úrad obyčajne nekomentuje prebiehajúce vyšetrovania, ale nedávne udalosti v srbskej provincii sú "výnimočnou okolnosťou". Vo vyhlásení sa uvádza, že štatút tribunálu oprávňuje stíhať osoby zodpovedné za vážne porušovanie medzinárodných zákonov o ľudských právach na území bývalej Juhoslávie od roku 1991. Arbourová pri vyšetrovaní očakáva plnú spoluprácu s úradmi Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR).
Organizácia Amnesty International (AI) včera v Londýne vyzvala juhoslovanského prezidenta Miloševiča a ďalších predstaviteľov krajiny, aby umožnili novinárom, humanitárnym organizáciám a nezávislým pozorovateľom neobmedzený prístup do Kosova s cieľom presvedčiť sa, či policajné akcie sú skutočne namierené iba proti teroristom. Ak prezident Miloševič a vedenie JZR nemajú čo skrývať, akcie ich síl sú legitímne a prebiehajú v rámci medzinárodných zákonov o ľudských právach, niet dôvodu brániť záujmu sveta o Kosovo, uviedla AI.
Úrad vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR) vyzval v pondelok európske vlády, aby neposielali späť do JZR kosovských utečencov, ktorým odmietli udeliť azyl. Riaditeľ UNHCR pre medzinárodnú ochranu Dennis McNamara vo vyhlásení upozornil, že úrad žiadosť opiera o humanitárne dôvody. Kosovských Albáncov by nemali posielať späť, pokiaľ sa situácia v provincii nestabilizuje, uviedol.
Odsun späť do JZR na základe bilaterálnych dohôd medzi európskymi krajinami a juhoslovanskými úradmi teraz čaká 150 000 osôb, väčšinou kosovských Albáncov. Tí tvoria v Kosove 90 percent obyvateľstva. Ako prvé z nemeckých spolkových krajín sa rozhodli zastaviť návrat kosovských Albáncov do vlasti Dolné Sasko a Severné Porýnsko-Vestfálsko. V celom Nemecku žije asi 140 000 kosovských Albáncov.