Vyšetrovanie sexuálnych afér amerického prezidenta zaznamenalo za uplynulých niekoľko dní výrazný posun dopredu. Možno povedať, že Clinton má dokonca v týchto dňoch jedinečnú možnosť prevziať iniciatívu do vlastných rúk a celý prípad uzavrieť vo svoj prospech.
Poďme však po poriadku: Denník Washington Post uverejnil uplynulý týždeň obsiahle pasáže z dôvernej súdnej výpovede Billa Clintona v prípade Pauly Jonesovej, pričom Biely dom kategoricky trvá na nezákonnom "úniku informácií"; opozičný republikánsky senátor Trent Lott vyjadril v interview pre CNN netrpezlivosť s preťahovaním vyšetrovania, ktoré už stálo 40 miliónov dolárov a vyzval vyšetrovateľa Kenetha Starra, aby predložil konečne konkrétne dôkazy; no a napokon - novinár David Brock, ktorého článok v roku 1993 stál pri zrode celého "sexuálneho" ťaženia proti prezidentovi, sa v najnovšom vydaní mesačníka Esquire ospravedlňuje Billovi Clintonovi a priznáva, že sa nechal zmanipulovať prezidentovými odporcami.
"Moje prehrabávanie sa vo vašom súkromnom živote dalo vašim politickým odporcom príležitosť zneužiť právny proces na zavŕšenie práce, ktorú som ja začal," píše doslova Brock, ktorý je novinárom na voľnej nohe. Brock priznáva, že jeho pôvodný kontakt ho priviedol za Clintonovým arkansaským kritikom Cliffom Jacksonom, ktorý ho zoznámil so štyrmi členmi prezidentovej osobnej stráže. Z ich informácií vyplynulo že jednou z ich úloh malo byť vraj aj zaobstarávanie žien pre prezidenta. Tak prišla na svet "Paula", z ktorej sa neskôr vykľula Paula Jonesová, od ktorej mal vraj Clinton v máji 1991 požadovať orálny sex. Brock však priznáva, že sa neskôr presvedčil o nespoľahlivosti svojich informátorov a v súčasnosti sa cíti byť zneužitý. Úplne iný rozmer však aféra dostala pred šiestimi týždňami, v čase, keď zhodou okolností vrcholila iracká kríza. Do hry totiž vstupuje bývalá praktikantka Monika Lewinská, ktorá popri "prezidentových nízkych mravoch" upozorňuje aj na jeho snahu vynútiť od nej krivé svedectvo.
Stáva sa čoraz pravdepodobnejšou téza o sprisahaní konzervatívnych pravicových kruhov proti liberálnemu prezidentovi a verejné prieskumy potvrdzujú, že Američania sa čoraz menej zaujímajú o súkromný život svojho prezidenta. Súčasný hospodársky boom dokáže prekryť aj rozpaky v súvislosti s vývojom irackej krízy.