Dánskemu premiérovi Poulovi Nyrupovi Rasmussenovi hrozí fiasko na francúzsky spôsob. Prieskumy verejnej mienky pred dnešnými voľbami totiž naznačujú, že Rasmussenovo vyhlásenie predčasných volieb s cieľom upevniť postavenie vládnej koalície môže mať bumerangový efekt.
Dánskemu premiérovi pritom už raz takáto taktika vyšla. V roku 1994 sa rozhodol využiť priaznivú hospodársku situáciu a vyhlásil predčasné voľby, po ktorých, aj keď mierne oslabená, ostala koalícia vedená jeho sociálnymi demokratmi pri moci. Tento rok vyhlásil voľby 6 mesiacov pred uplynutím legislatívného obdobia. Skrátením predvolebnej kampane chcel predísť nebezpečnému prepieraniu citlivej témy - referenda o Amsterdamskej zmluve EÚ. Dnešný výsledok volieb je však veľmi otázny.
"Pretože chýbajú skutočné témy, dominuje povrchný populizmus, obal a personálie, " komentoval prekvapujúco zlý priebeh predvolebnej kampane jeden z Rasmussenových straníckych kolegov. Mnohí pozorovatelia sa zhodujú, že predvolebné zápolenie sa stalo súbojom dvoch osobností - pragmatika Rasmussena a populárneho Uffe Ellemana-Jensena. Výsledky predvolebných prieskumov predpovedajú deň pred dnešnými voľbami jasnú výhru práve liberálno-konzervatívnej opozície Ellemanna-Jensena. Rasmussen nepochybujúc o svojom víťazstve pritom vyhlásil predčasné voľby predovšetkým v snahe poistiť kladný výsledok referenda o Amsterdamskej zmluve EÚ a predísť opakovaniu dánskeho nie v prípade jej maastrichtskej predchodkyne. V skrátenej predvolebnej kampani vyhlasoval, že bude naďalej brániť zdravú skepsu Dánov voči EÚ, kým svojho rivala obviňoval, že ako Supereurópan by po volebnej výhre zrušil dánske výnimky voči EÚ v oblasti spoločnej meny, obrany, občianstva a legislatívy. Elleman-Jensen to v televíznej diskusii priamo nepoprel, zdôraznil však, že by sa tak stalo iba na základe referenda. Posledný televízny duel potvrdil, že zásadné rozdiely v programoch vládnej koalície a opozície nie sú. Napokon ani v takej citlivej otázke, akou v Dánsku nepochybne je vzťah k Európskej únii. Obaja rivali len volia iný spôsob, akým udržať nespokojnosť dánskych voličov voči EÚ v prijateľnej podobe. Obaja prisľúbili sprísnenie imigračnej politiky. Z prílivu utečencov, spojeného s kriminalitou a značnými sociálnymi dávkami v prípade ich nezamestnanosti, má totiž dánsky volič najväčšie obavy. Na túto kartu stavil predovšetkým šéf opozície Uffe Elleman-Jensen, ktorý nezvyčajne ostro napádal imigračnú politiku vlády.
Už dnes teda dánski voliči rozhodnú, či uštedria sociálnym demokratom premiéra Rasmussena prehru na francúzsky spôsob.