Česko-slovenská obchodná bilancia v potravinárskych produktoch za minulý rok bola uzatvorená ako záporná so schodkom v náš neprospech vo výške 3,5 mld Sk. Na Slovensko sa počas minulého roka doviezli potraviny za takmer 9 mld Sk a vyviezli sa do ČR asi za 5 mld Sk. Slovenský export v agrokomoditách do ČR počas minulého roka poklesol o vyše 10 %. Štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Marián Lipka minulý týždeň v Brne na stretnutí predstaviteľov colnej únie povedal, že obchodné vzťahy s ČR v agrokomoditách treba vyvážiť. Riešenie vidí v tom, že prebytky agroproduktov vyrobených v oboch štátoch sa budú vyvážať do tretích štátov. Príslušné podnikateľské zväzy sa už dohodli na takomto riešení pri cukre a zemiakoch. V Brne sa dohodli aj výrobcovia liehovín na tom, že do druhej krajiny v rámci colnej únie budú vyvážať len značkové liehoviny, nie konzumné. Na riešenie problémov v colnej úni sú na Slovensku aj iné názory, podľa nich je pre Slovensko colná únia nevýhodná a treba ju zrušiť. Tieto názory ako reakciu na zhoršujúce sa vzťahy najvyšších politických štruktúr ČR a SR vyslovujú čas od času slovenskí vrcholní politici.
Dohoda zatiaľ nenastala pri pive a víne. Slovenskí pivovarníci žiadajú dovoliť dovoz iba 200 tisíc hl piva z ČR. Slovensko sa stalo exportérom piva, podľa údajov z ministerstva pôdohospodárstva je bilancia zahraničného obchodu s pivom za minulý rok aktívna, vo vzťahu k ČR však bola pasívna. Pivo vyváža do štátov EÚ najmä pivovar Zlatý bažant, ktorý je v rukách holandského kapitálu. Na aktívnu bilanciu Slovenska v pive poukazuje česká strana. O dovoznej kvóte na pivo sa bude ďalej rokovať na ďalšom zasadaní rady colnej únie. Pri víne spočíva problém v tom, že pri priemernej úrode hrozna vinohrady v ČR ani v SR nepokryjú potrebu hrozna pre vinárske podniky, a preto najmä českí vinohradníci žiadajú slovenské úrady, aby povolili dovoz vína do colnej únie. České vinárske spoločnosti chcú tento rok doviezť 350 tisíc hl vína.
Kladom rokovaní v Brne bola dohoda, že počet tzv. citlivých položiek sa zníži z dvanásť na štyri. Zo zoznamu citlivých položiek boli vyradené zemiaky, margaríny, droždie, cigarety, lieh, kečupy, trvanlivé pečivo a minerálne vody. V týchto komoditách sa podľa Antonína Kalinu, námestníka ministra poľnohospodárstva ČR prenesie dohodovanie na odborné podnikateľské združenia. Už minulý rok sa v cigaretách dosiahla dohoda, podľa nej slovenský tabakový výrobca SIT, a.s., vyrobil cigarety pre Tabák, a.s. Kutná Hora, a tak sa kompenzoval dovoz českých cigariet na Slovensko. Kalina povedal, že colná únia môže fungovať aj v prípade, že sa ČR dostane do EÚ, a Slovensko nie. Colná únia je podľa Kalinu dobrá na to, aby sa oba štáty naučili obchodovať bez niektorých colných bariér, čo sa im po vstupe na veľký trh EÚ zíde.
Minulý týždeň sa dohodli v Prahe zástupcovia Hospodárskej komory ČR a slovenskej SOPK, že založia Slovensko-český hospodársky výbor. Jeho cieľom bude riešiť administratívne bariéry vzájomného obchodu, najmä certifikáciu a dovozné kvóty. Výbor má intenzívne spolupracovať s radou colnej únie.