ť. V rozhovore pre SITA to povedal predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók.
Prijateľným rozlišovacím aspektom by mohlo podľa Mihóka byť regionálne hľadisko. "Mohli by sa zvýhodňovať investície do určitých regiónov SR, kde by investorom poskytnuté výhody mohli kompenzovať nedostatky určitých regiónov, ako napríklad málo rozvinutú infraštruktúru," povedal. Toto by podľa neho zároveň umožnilo rovnomernejšiu alokáciu investícií.
Princípom pripravovanej novely zákona o dani z príjmov je zníženie daňového základu o 75 % u zahraničných subjektov, ktoré investovali na Slovensku čiastku aspoň 200 mil. Sk. Predpokladom však je, že ušetrené zdroje budú na Slovensku reinvestovať.
Ako uviedol pri viacerých príležitostiach podpredseda vlády Sergej Kozlík, Slovensko musí urobiť ďalšie reformy v oblasti daní, s cieľom posilnenia nepriamych daní. Bez ohľadu na to, kto bude vo vláde, bude treba v najbližších rokoch zrušiť zníženú sadzbu DPH, napríklad aj v sektore energetiky a vo vodárenstve. Ako Kozlík tiež povedal, zvýhodnená 6-percentná sadzba DPH, sa bude rušiť v celom sektore služieb. Protiváhou tomuto zvyšovaniu bude pokles daní z príjmov právnických a fyzických osôb.
Pripravovaná daňová reforma na Slovensku by mala podľa P. Mihóka prebiehať v súlade s integračnými snahami Slovenska, teda v duchu aproximácie s daňovým systémom krajín Európskej únie. Zdôraznil, že samozrejme nemožno očakávať hneď plnú kompatibilitu, keďže ekonomická základňa SR a krajín EÚ je odlišná.