BRATISLAVA (SITA) - Kríza slovenského kapitálového trhu sa prejavila práve uplynulý týždeň, keď index SAX dosahoval svoje najnižšie hodnoty. Kým v pondelok uzatváral na 148,53 bodu, v piatok končil na 142,48 bodu. Minimum dosiahol SAX vo štvrtok, keď predstavoval hodnotu 142 bodov. Podľa predpokladov viacerých analytikov dosiahnuté minimum ešte nie je konečným výsledkom, aj keď je ťažké predpokladať, že trh pôjde ešte oveľa nižšie. K zlepšeniu by podľa optimistickejších názorov mohlo dôjsť, avšak najskôr až po voľbách. Dovtedy slovenský kapitálový trh zažije mnoho "zaujímavých" prekvapení a všetkým zúčastneným stranám ostáva len dúfať, že bratislavská burza bude ešte stále burzou a nie iba nástrojom v rukách manipulantov.
Index ovplyvňujú v rozhodujúcej miere len dve-tri najviac kapitalizované emisie (VSŽ, Slovnaft, príp. Slovakofarma). Emisia VSŽ zaznamenala uplynulý týždeň na BCPB pokles o 20 %. Podľa viacerých analytikov práve obavy z riadenia podniku málo skúsenými manažérmi s nízkym renomé v odbornej branži vytvárajú otázniky nad ďalším fungovaním spoločnosti. Predbežne ohlasovaný nižší výsledok hospodárenia len prispel k negatívnemu pôsobeniu ostatných faktorov. Podľa makléra Slovenskej sporiteľne Alexeja Botičného neexistuje dôvod na nárast cien VSŽ, pričom ešte v úvode uplynulého týždňa predpokladal ďalší pokles cien, ku ktorému aj naozaj došlo. Predpovede makléra Tatrabanky Milana Čavojca sú optimistickejšie. Podľa neho by mali prísť v najbližších dňoch objednávky, ktoré posunú cenu na úroveň pred konaním valného zhromaždenia. Za obdobie od konania valného zhromaždenia oslabili akcie VSŽ o približne 25 %. Podľa najnovších správ by VSŽ Holding malo začať výstavbu novej pozinkovacej linky. Pomer pozinkovaných a valcovaných plechov by tak mal neustále rásť v prospech pozinkovaných plechov.
Ďalším príkladom významnej slovenskej spoločnosti, ktorá aj napriek svojmu strategickému postaveniu dosahuje stále menšie objemy a klesajúcu cenu na trhu, je Nafta Gbely. Aktivita účastníkov trhu sa zredukovala na niekoľko kusov prehodených na priamom trhu. "Pôvod tohto stavu vychádza z nižšieho výsledku hospodárenia. Aj keď predstavitelia podniku odôvodnili tento pokles štrukturálnymi zmenami v tvorbe výkonov, ktorá bola zabudovaná už pri schvaľovaní obchodného plánu na rok 1997, už skutočnosť, akým spôsobom sa zrealizovala privatizácia, nedáva veľa príležitostí na dôveru voči vlastníkom podniku," konštatoval jeden z maklérov burzy. Akcie Nafty klesli v utorok o 9 % na 1 005 Sk a na paralelnom trhu RM-S sa obchodovali pri priemernej cene 996,78 Sk. V stredu spadli ceny Nafty na 920 Sk, teda poklesli o 8,4 %. Mierny nárast zaznamenali akcie Nafty v piatok, keď sa zobchodovali pri vrchnom cenovom pásme 1 001 Sk. "V závere obchodovania sa však dopyty stratili a objavovali sa už len pri cene 880 Sk," konštatoval maklér Tatrabanky Roman Guderna. Za týždeň stratili akcie Nafty 9,4 %.
Celkovo sa zobchodovalo 2 592 267 cenných papierov v objeme 11 183 585 691 Sk.