BRATISLAVA (SITA) - Hospodárska politika slovenskej vlády je za posledné roky orientovaná na podporu veľkých podnikov s nepriaznivým dopadom na malých a stredných podnikateľov. Aj v súčasnosti pripravovaná novela zákona o dani z príjmov, ktorá obsahuje daňové úľavy pre veľkých zahraničných investorov, je prejavom takéhoto zamerania. Je šitá pre podniky ako Volkswagen a úzky okruh ďalších veľkých spoločností. Pre agentúru SITA to povedal prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Miroslav Knitl.
Ako ďalej uviedol, spomínané opatrenie nezvýši z krátkodobého hľadiska prílev zahraničných investícií vo veľkej miere. Až postupom času sa podľa neho uvidí, nakoľko prispeli daňové úľavy k zvýšeniu prílevu kapitálu zo zahraničia. Zdôraznil, že je treba hľadať iné "lákadlá" pre investovanie na Slovensku, napríklad v podobe zmeny politiky vlády. Stotožnil sa s názorom ďalších predstaviteľov podnikateľského stavu na Slovensku, podľa ktorých pripravovaná novela znevýhodňuje a diskriminuje domácich investorov a podnikateľov. Na druhej strane však víta, že sa na Slovensku aspoň v takejto podobe podporuje investičná činnosť.
Princípom pripravovanej novely zákona o dani z príjmov je zníženie daňového základu o 75 % u zahraničných subjektov, ktoré investovali na Slovensku čiastku aspoň 200 mil. Sk. Predpokladom však je, že ušetrené zdroje budú na Slovensku reinvestovať.
V súvislosti s pripravovanou daňovou reformou, o ktorej v poslednej dobe viackrát hovoril podpredseda vlády Sergej Kozlík, uviedol, že za najdôležitejší pokladá časový súlad avizovaných zmien. "Znamená to, že zníženie dane z príjmov fyzických a právnických osôb by nemalo časovo zaostať za zvýšením sadzby dane z pridanej hodnoty," poznamenal. Zdôraznil, že dôležitejšie ako samotný pokles dane z príjmu o niekoľko percent je, aby sa vzťahoval na všetky subjekty a nie selektívne na vybrané.
S. Kozlík pri viacerých príležitostiach uviedol, že Slovensko musí urobiť ďalšie reformy v oblasti daní, s cieľom posilnenia nepriamych daní. Bez ohľadu na to, kto bude vo vláde, bude treba v najbližších rokoch zrušiť zníženú sadzbu DPH napríklad aj v sektore energetiky a vo vodárenstve. Ako Kozlík tiež povedal, zvýhodnená 6-percentná sadzba DPH sa bude rušiť v celom sektore služieb. Protiváhou tomuto zvyšovaniu bude pokles daní z príjmov právnických a fyzických osôb.