"Dlhé desaťročia malo naše mesto prívlastok mesto ruží, v poslednom čase sa ho však vzdávame, pretože údržba ruží je náročná na finančné prostriedky. Nahrádzame ich troj- až štvorročnými stromčekmi, napríklad pagaštanmi a jaseňmi. Kroviny nevysádzame kvôli zahustenej výstavbe a v priestoroch medzi domami nechávame iba trávniky a stromy," povedala referentka oddelenia výstavby a životného prostredia v Hlohovci Katarína Landigová. "Minulý rok sme dostali od Slovenských Atómových elektrární finančný dar, z ktorého sme 180 tisíc korún investovali do mestskej zelene a ďalších 180 tisíc na detské ihriská a rekonštrukciu čpavkového hospodárstva na zimnom štadióne, ktoré je na pokraji svojej životnosti. Na zlepšenie ekológie a prejazdnosti v Hlohovci pripravujeme rekonštrukciu križovatky na uliciach Hlohová a SNP za vážskym mostom. Pripravujú sa projekty, finančnú realizáciu zabezpečí štát a pozemky mesto. Po dokončení sa zrýchli doprava v smeroch Trnava -Nitra a Piešťany-Topoľčany"
TH EXTRA, Trnava
Prelomový rok v Želbe
Minulý rok bol pre rudniansky závod akciovej spoločnosti Želba, Spišská Nová Ves, prelomovým. Stratil historického odberateľa barytového koncentrátu - Hrušovskú chemickú spoločnosť, ktorá likvidáciou ukončila výrobu. V praxi to pre Rudňancov znamenalo stratu v tržbách za vyše 30 miliónov korún. "Vykompenzovať takúto stratu náhradnými programami bol veľký problém," povedal riaditeľ závodu Ladislav Kručko. "Čiastočnou náhradou bola spoluúčasť na výstavbe tunela Branisko v rámci združenia Spiš, príprava komorového odstrelu v lome Dubiná, výstavba snehových jám pre lesné spoločnosti či budovanie skladu trhavín pre Branisko. Celý rok znamenal pre rudniansky závod zhoršenie hospodárskeho výsledku približne o 10 miliónov korún," informoval riaditeľ. Vlaňajšok okrem krachu Hrušova priniesol aj zníženie stavu o 95 pracovníkov. Dnes v rudnianskom závode pracuje 330 ľudí (z niekdajších 2300), z toho 30 na Branisku. Počet prepustených sa podarilo znížiť aj zriadením vlastnej 25-člennej strážnej služby. S ďalším hromadným prepúšťaním už v Rudňanoch nepočítajú. Bývalý gigant na ťažbu a spracovanie komplexných rúd sa dnes orientuje predovšetkým na ťažbu a spracovanie barytov.
SPIŠSKÝ KURIER, Spišská Nová Ves
Výstava Tatracon
Pred pár dňami sa v Poprade konal druhý ročník regionálnej kontraktačno-predajnej výstavy Tatracon 98. Vystavovalo tu spolu 22 firiem, z toho desať z Popradu, špecializujúcich sa na plánovanie, projekciu, dizajn a architektúru, stavebníctvo, stavebné a konštrukčné materiály, vnútorné zariadenie a vybavenie stavieb, ale i progresívne technológie v stavebníctve. Okrem vystavovateľov prijali pozvanie aj starostovia, primátori, riaditelia podnikov, projektové kancelárie a firmy z tatranského a podtatranského regiónu, zaoberajúce sa dodávateľskými stavebnými prácami. Mnohí z nich využili možnosť priamo na výstave uzavrieť kontrakty s vystavovateľmi. "Rovnako ako v minulom roku, aj teraz niektorí z vystavovateľov uzatvorili zákazky na celý nasledujúci rok," hovorí V. Fabianová, manažérka spoločnosti Spiš-View-Trading, spol. s r. o. zo Spišskej Novej Vsi. Táto firma, jediná svojho druhu na Spiši, chcela paralelne s výstavou Tatracon zorganizovať v Poprade salón realitných kancelárií. Pre nezáujem oslovených realitiek však od zámeru upustila.
PODTATRANSKÉ NOVINY, Poprad