že sa chce venovať v prvom rade svojej poslaneckej práci, zaberajúcej veľa času. Aj na otázky SME odpovedala podpredsedníčka ČSSD písomne:
# Pani podpredsedníčka, zanedlho sa začne v ČR náročný predvolebný boj. Ako sa naňho pripravuje ČSSD a vy osobne?
ČSSD sa pripravuje s vedomím obrovskej šance, ide do volieb v úlohe favorita a tomu sa nič neodpúšťa. Vďaka Bohu neodpúšťa, je to očistný tlak a ja som rada, keď vidím, že sociálna demokracia má na to, aby ho uniesla. Ja osobne sa pripravujem s určitou hrôzou, pretože voľby znamenajú vybočenie z normálneho života, ktorý sa mi sotva začal usadzovať po tej veľkej radosti a starosti, ktorú znamená príchod nového člena rodiny. A potom, sú veci, ktoré mám rozpracované, návrhy zákonov a pod., a tie teraz zostanú stáť a miesto toho musím myslieť na kampaň.
# Sociálni demokrati podporili dočasnú vládu, pričom si za jednu z podmienok kládli, aby predložila časový harmonogram cenových deregulácií (uvoľnenie cien energie a nájomného, pozn. red.), ako aj ich výšku. Ste spokojná s posledným návrhom vlády, ktorý je percentuálne nižší, ako sa pôvodne presadzovalo - avšak vyšší, ako to žiadala ČSSD?
Nie, nie som, ale nejde o percentá. Takzvané deregulácie sú pochybným a skôr ideologicky motivovaným krokom. Potrebujeme najprv zákony a inštitúcie, ktoré by umožnili funkčnú reguláciu prirodzeného monopolu, to, čo dnes funguje, je nanič. Potrebujeme vytvoriť konkurenčné prostredie tam, kde je to možné a tiež rad krokov v sociálnej oblasti, ktoré odpružia dopad deregulácií energie. A čo sa týka deregulácií nájomného, tam má uvoľňovanie zmysel iba v súlade s ďalšími krokmi - motiváciou výstavby štandardného nájomného bývania, vytvorenia systému sociálneho bývania, podporou neziskových foriem bytovej výstavby, zvlášť družstevnej, a decentralizácie bytovej politiky, aby mohla účinne pôsobiť v oblastiach najväčšej bytovej núdze. Bez týchto krokov je uvoľňovanie nájomného len sociálne málo únosným zdražovaním bez pozitívneho efektu.
# ČSSD by bola podľa slov svojho predsedu M. Zemana najradšej, keby otázku vstupu ČR do NATO riešil až budúci parlament. Zazneli aj požiadavky referenda. Neobávate sa, žeby sa tým vstup do NATO mohol dosť skomplikovať?
Sme v prvom rade za vstup do NATO, je to náš programový cieľ. Preto by sme ťažko urobili niečo, čo by ho zbytočne komplikovalo. Pokiaľ bude jednanie o tomto probléme prijaté na program súčasnej Snemovne, budeme to rešpektovať, pokiaľ nie, budeme postupovať podľa výsledkov volieb. Rozhodne si nemyslím, žeby hrozilo odmietnutie vstupu do NATO v referende, nebezpečenstvo je skôr v možnom zdržaní.
# Ako o najpravdepodobnejšom koaličnom partnerovi ČSSD po voľbách sa hovorí o KDÚ-ČSL. Bude toto "manželstvo z rozumu", ako prípadnú koalíciu nazval Miloš Zeman, schopné vytvoriť - pri súčasnom rozložení politických síl - väčšinovú vládu?
Nemá zmysel špekulovať o koalíciách pred voľbami. Povedali sme, s kým koalícia neprichádza do úvahy (republikáni a komunisti) a ostatné politické strany budú musieť rešpektovať zadanie, ktoré im dajú voliči. A pochybujem, že po skúsenosti z minulého roku by bol víťaz volieb taký nezodpovedný, aby nevedel, že ČR potrebuje väčšinovú vládu. Pokiaľ som počula v televízii vykladať Jána Rumla, že by jeho strana za určitých okolností tolerovala menšinovú vládu ČSSD, nemôžem mu takýto veľkorysý sľub oplatiť. Trvám na tom, že ja by som menšinovú vládu Únie slobody netolerovala - nie preto, žeby som bola voči únii tak strašne nezmieriteľná, ale preto, že ďalšia menšinová vláda by bola nezodpovednosťou.
# Prednedávnom boli v denníku Právo zverejnené mená kandidátov za ČSSD na niektoré dôležité posty v budúcej vláde. Vaše meno, ako ani meno Stanislava Grossa, tam však nefigurovalo... Prečo?
Opýtajte sa pána predsedu Zemana, mimochodom, rada si odpoveď prečítam. Ale musím povedať, že žiadna oficiálna verzia nebola k dnešnému dňu prijatá a dohady nechcem komentovať. To by som tiež musela povedať, že v niektorých verziách - ktoré ale chápem len ako novinársku špekuláciu - sú navrhovaní ľudia, ktorí sami osebe predstavujú dôvod, prečo by som v takej vláde nebola. Sú to proste ľudia, s ktorými by som odmietla byť v jednej vláde.
Autor: Eva Gruberová, Praha (Autorka je stálou spolupracovíčkou