O problematike používania jazykov národnostných menšín budú na pozvanie slovenskej vlády rokovať v Bratislave dnes a zajtra experti EÚ, Rady Európy a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). V delegácii expertov bude aj vysoký komisár OBSE pre národnostné menšiny Max van der Stoel. Podľa zdrojov z Bruselu je cieľom návštevy "dospieť so slovenskou vládou k dohode o oblastiach, kde sú potrebné ďalšie kroky na posilnenie ochrany menšinových jazykov a splnenie povinností vyplývajúcich z medzinárodných záväzkov SR".
CSEMADOK ZA REPREZENTÁCIU MENŠINY
"Predpokladáme, že časom bude aj v SR dobudovaná taká občianska spoločnosť, v ktorej bude môcť vzniknúť komplex inštitucionálnych systémov aj pre národnostnú menšinu," povedal predseda Csemadoku P. Kolár po zasadnutí celoštátnej rady. Účastníci zasadnutia vyzvali maďarské strany a hnutia, aby jednotnou politikou urobili všetko pre úspešnú reprezentáciu záujmov maďarskej menšiny.
SPOLUŽITIE CHCE URÝCHLIŤ ZJEDNOTENIE
Spolužitie odporučí svojim partnerom v Maďarskej koalícii, aby urýchlili proces vytvorenia stanov novej zjednotenej strany, povedal predseda Spolužitia M. Duray. Zjednotená maďarská strana bude mať nové meno a logo, ktoré zatiaľ nie je známe. Vnútorná štruktúra strany by mala mať formu únie, aby bolo možné zachovať hodnotové smery jednotlivých strán. Táto forma je z troch návrhov najprijateľnejšia.
SR BEZ DROG JE VÍZIOU
Každý tretí stredoškolák v SR už fajčil marihuanu. Bolo veľkým omylom, keď sme sa domnievali, že Slovensko bude pre drogy iba tranzitnou krajinou a ich užívanie sa nám vyhne, povedal prodekan Pedagogickej fakulty UK v Bratislave P. Ondrejkovič. Odborníci sa zhodli na tom, že SR bez drog je iba víziou. Podľa hlavného odborníka súdneho lekárstva ministerstva zdravotníctva F. Novomeského zomrelo vlani na Slovensku viac ako 20 ľudí na choroby spojené s užívaním drog.
NEZAMESTNANOSŤ ŽIEN
Ženy, ktoré v SR tvoria 51 percent populácie, sa na trhu práce prejavujú ako zraniteľnejšie než muži a v štruktúre dlhodobo nezamestnaných prevažujú. Koncom minulého roka tvorili podľa údajov NÚP 50,87 percenta evidovaných uchádzačov o prácu a z dlhodobo nezamestnaných je až 57,5 percenta žien. Zamestnávatelia uprednostňujú pri prijímaní do zamestnania mužov vzhľadom na ich väčšiu stabilitu v zamestnaní. Sú však aj zamestnávatelia uprednostňujúci ženy pre ich ochotu pracovať za nižšiu mzdu.