NASA. Za celé dlhé štvrťstoročie skúmali Mesiac len sondy, ktoré mali aj iné úlohy: Galileo pred svojou cestou k Jupiteru, odkiaľ, mimochodom, posiela neuveriteľné správy o Jupiteri a jeho exotických mesiacoch, a najmä vojenská sonda z dielne Pentagonu Clementine, ktorá mala okrem úlohy radarovo si prezrieť Mesiac aj iné určenie, z hľadiska amerického ministerstva obrany určite dôležitejšie. Spoločensky sa však najdôležitejšou ukázala byť úloha prehliadky Mesiaca: na viacerých záberoch z Clementine bolo jasne vidieť, že Slnko ani pri najoptimálnejšej polohe neosvieti hlboko prepadnutý terén v kráteroch mesačného pólu, a prinajmenšom v dvojkráteri South Pole-Aitken je voda, ktorá sa vo večnom tieni nedisociovala na molekuly kyslíka a vodíka. Hneď prišli k slovu teórie, prepočty, tvrdenia. Koľko tej vody je, ako ju zužitkovať, čo to pre ľudstvo znamená a bude znamenať. Úvahy pribrzdili pozemské pozorovania. Výsledky sondy Clementine vyvrátili, alebo, skromnejšie, nepotvrdili. Preto Lunar Prospector, sonda, ktorá vyšla daňových poplatníkov v Amerike iba na 63 miliónov dolárov, čo je z hľadiska cien v kozmonautike naozaj čiastka neveľká, vystupuje v úlohe znalca, ktorý má vyriecť ortieľ. Od 6. januára bolo okolo sondy Lunar Prospector dlho ticho. Na internetovej stránke sa neukazovali takmer žiadne nové údaje. Človeku sa už zafixoval modrý Mesiac z jej prvej stránky, akoby rozdelený na dve časti. Po vyhlásení NASA 5. marca o náleze vody nielen na južnom, ale aj na severnom póle sa však na internetovú adresu Lunar Prospectora dovoláte iba zázrakom.
Ak by správy o veľkosti depozitu vody na Mesiaci boli správne, začiatok osídľovania Mesiaca do desiatich rokov by bol už len technickou a finančnou záležitosťou.
Ale veľmoci už súťažia: kto prvý osídli Mesiac, vyhrá ekonomickú vojnu na Zemi. Budú to Japonci so spoľahlivou kozmonautikou a s vedeckým predstihom, lebo u nich už s 1500 zamestnancami? Budú to Američania, ktorí majú najdokonalejšiu kozmonautiku? Alebo to bude, nebodaj Čína, potichučky, v závetrí? Chopí sa šance aj Európa? Mohla by. Ariane 5 je spoľahlivý raketový nosič novej generácie. Či nejaké slovo do toho povie aj India?... A Rusi? Vedecký potenciál majú. Raketovú techniku tiež. Slabinou je elektronika. Ale bez peňazí sú až v poslednom rade štartovacieho pola. To už sú iné preteky ako v päťdesiatych rokoch len s Amerikou.
Nuž teda, na štart. Začínajú sa veľké preteky o dobytie Mesiaca.
Hlavnou cenou je vedúce postavenie na Zemi.