Keď v stredu - krátko po svojom návrate z Moskvy - prehovoril šéf poľskej diplomacie Bronislaw Geremek v poľskom Sejme o úlohách zahraničnej politiky, s osobitnou pozornosťou hovoril o Slovensku. V súvislosti s najnovším vývojom v slovenskej domácej politike sme si zvykli predovšetkým na tvrdú kritiku krokov Mečiarovho režimu od západných médií i zahraničných politikov. Geremek však nezostal len pri obvyklom glosovaní vývoja v SR po odchode prezidenta Michala Kováča. Jasne totiž naznačil, že poľský južný sused naďalej zostáva v očiach Poľska nádejným členom visegrádskej štvorky, a hoci ostatné tri štáty sú - na rozdiel od Slovenska - na najlepšej ceste do NATO a Európskej únie, Poľsko nepokladá za dobré vypúšťať z tohto procesu ako i z regionálnej spolupráce Slovensko a chce sa v tomto smere aj angažovať. Nemal tým však zjavne na mysli to Slovensko, ktoré so svojou osobou stotožňuje Mečiar, ale štát, ktorý si bude musieť na lepšie časy ešte počkať, a Poľsko chce byť pri tom, až tieto časy nastanú. Geremek hovoril o pripravovanej diplomatickej iniciatíve Poľska a i prezident Aleksander Kwašniewski potvrdil zámer podporiť "ničím nezabrzdený rozvoj demokratických inštitúcií" v SR. "V tejto veci sme prijali niekoľko iniciatívnych rozhodnutí a budeme dbať o to, aby sa k nim pripojili európske demokratické inštitúcie a európske demokratické štáty," uviedol doslova poľský minister zahraničných vecí.
Poľsko sa teda z vlastnej iniciatívy chce stať akýmsi advokátom Slovenska na medzinárodnej (európskej) scéne, kde je omnoho lepšie etablované, hoci dnes sú vo Varšave pri moci postkomunisti. Jeho iniciatíva nie je zanedbateľná i preto, že Varšava prevzala predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a chce sa zasadiť za potvrdenie významu úlohy tejto bezpečnostnej organizácie. Podľa poľského prezidenta bude "za daných okolností veľmi prospešné", keď sa na slovenských voľbách zúčastnia pozorovatelia OBSE.
"V budúcnosti sa nám to určite vráti," poznamenal Kwašniewski, keď hovoril o poľskej iniciatíve. A čo si myslí Poľsko o tom, kto je za odstrčenie Bratislavy na vedľajšiu koľaj zodpovedný, zaznelo v Sejme tiež jasne: "Tendencie Slovenska k izolacionizmu považujeme za nevýhodné tak pre túto krajinu, ako i pre Poľsko a pre región." Za svoju izoláciu si totiž môže Slovensko samo.