Na dvojdňový pracovný pobyt dnes prichádza na Slovensko generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Javier Solana. Dá sa povedať, že jeho návšteva je súčasťou série ciest po krajinách, ktoré sa v uchádzajú o členstvo v NATO. Solana totiž navštívil v závere uplynulého týždňa Maďarsko a Slovinsko, a aj na Slovensko prichádza po jednodňovej návšteve Českej republiky. Návšteva najvyššieho predstaviteľa NATO v Bratislave je teda rozhodne signálom, že aliancia ešte nestratila záujem o Slovensko aj napriek tomu, čím krajina pod Tatrami momentálne žije.
Cestu Javiera Solanu na Slovensku bol uplynulý týždeň v Bratislave pripraviť jeden z jeho poradcov, Chris Donnelly. Ten počas rozhovorov s novinármi naznačil, že Slovensko sa momentálne vzďaľuje od členstva v
NATO. Opätovne pritom zdôraznil najmä obrovské nepochopenie, ktoré vo väčšine východoeurópskych krajín vládne v súvislosti s NATO. Demonštroval ho na prípade údivu, ktorý prejavili ruskí vojenskí odborníci, keď zistili, že NATO vedie diplomat, a nie profesionálny vojak, prinajmenšom generál. Rovnako príznačná je podľa neho aj skutočnosť, že Rusi majú výhrady voči rozširovaniu aliancie smerom na Východ - najmä v prípade pobaltských štátov - na druhej strane im neprekážajú ich ašpirácie stať sa členmi Európskej únie. Úloha NATO je pritom rozdelená prinajmenšom rovnovážne do oblasti diplomacie a armády.
Ak hovoríme o rozdelení aktivít NATO do sféry diplomacie a vojenských aktivít, je nutné dodať, že slovenská armáda je už notoricky označovaná ako momentálne najsilnejšia stránka kandidatúry (ak odhliadneme od tradičného poukazovania na "strategickú polohu"). Z hľadiska diplomatického, ak berieme do úvahy aj výsledky prvého postkováčovského zasadnutia vlády, je však situácia práve opačná. Slovensku po utorku vo svete nezostal ani tucet diplomatov, ktorí by mohli lobbovať za prípadné zvrátenie doterajších výsledkov integračných snáh. Príprava, vyslanie a v konečnom dôsledku akreditácia troch desiatok diplomatov by bola riadnym sústom aj pre omnoho väčšie štáty so zabehanými demokratickými systémami. Deje sa tak v čase, keď parlamenty členských krajín rokujú o pričlenení prvých troch kandidátov: Česka, Maďarska a Poľska. Všetky členské krajiny NATO sa síce vyjadrili k tejto otázke pozitívne, otázkou však je, koľko to bude stáť. Najmä v tejto súvislosti prišli republikáni v americkom Senáte s návrhom zmraziť ďalšie rozširovanie na niekoľko rokov. Na zvrátenie tohoto vývoja vynaložili v uplynulom období Slovinci, ale aj Rumuni nemalé diplomatické úsilie.
Do Bratislavy teda dnes prichádza generálny tajomník NATO. Bude jeho návšteva prejavom skutočného záujmu o Slovensko, bude to len zdvorilostná cesta, alebo prichádza Solana s varovaním? Chris Donnelly je až príliš veľkým diplomatom a o úmysloch svojho šéfa prezradil len máločo. Škoda, že v Bruseli nemajú inštitúciu, ktorá by zodpovedala bratislavským Pasienkom. Možno by sme sa o cieľoch Solanovej návštevy dozvedeli čosi viac už v predstihu, takto nám zostáva naozaj iba hádať.