# Pán profesor, čo vás viedlo k myšlienke založiť na UK Centrum európskych štúdií?
"Európske štúdie sú vo výučbových programoch veľkej väčšiny klasických univerzít. Túto skúsenosť máme vďaka širokej spolupráci so zahraničnými univerzitami v Európe i v zámorí a vďaka účasti Univerzity Komenského na príprave medzinárodných vzdelávacích programov v rámci Európskej rektorskej konferencie a edukačného programu TEMPUS v Európskej komisii. Významné univerzity v Európe i v USA ponúkajú európske štúdie ako samostatný odbor magisterského štúdia. Hlavným dôvodom, aby sme ich zaradili na prvé miesto našich priorít v rámci projektov TEMPUS, bol sám integračný proces v Európe. Na Slovensku sa v posledných rokoch organizujú rôzne kurzy o Európskej únii, európskej integrácii, európskom spoločnom trhu, agrárnej politike a iných témach, niektoré tieto kurzy sa dokonca ponúkajú štátnej správe. Našou snahou je ponúknuť našim študentom ucelené štúdium týchto otázok vo forme riadneho univerzitného štúdia."
# Aké formy štúdia ponúka Centrum a čo je ich obsahom?
"Prvý výberový kurz, nazvaný Európska integrácia, otvorilo Centrum 16. februára. Je to program, ktorý poskytuje ucelený interdisciplinárny pohľad na historický vývoj európskeho integračného procesu, jeho inštitucionálne štruktúry, na politickú, právnu a ekonomickú štruktúru, na otázky legislatívnej a kultúrnej antropológie a niektorých ďalších aspektov európskeho kontinentálneho rozvoja. Tento prvý kurz má 50 výučbových hodín - prednášok, videoprogramov, softvérových programov a seminárov - a je rozdelený do troch častí: História a politika európskeho integračného procesu, Informácie, právo a ekonómia EÚ, Kultúrna antropológia a európska civilizácia."
# Kto v Centre európskych štúdií prednáša a kto v ňom môže študovať?
"Prednášateľmi sú kvalifikovaní vysokoškolskí učitelia a odborníci z Európskej komisie EÚ, z centier európskych štúdií na zahraničných univerzitách, odborníci z Britskej rady a z domácich vysokoškolských inštitúcií a ústavov neuniverzitného sektora. Celý kurz prebieha v angličtine. Môžu sa doň prihlásiť študenti všetkých slovenských vysokých škôl a štúdium je bezplatné. I keď prvá časť kurzu už odznela, prihlášky ešte možno poslať na pedagogické oddelenie Rektorátu UK. Záujem je veľký, kurz sa stal napríklad povinnou súčasťou štúdia na City University Bratislava. Z univerzitných študentov sa zaregistrovali študenti UK, Trnavskej univerzity a iných. Prednášky a cvičenia sú každý štvrtok popoludní, v štvorhodinových cykloch, v zadných priestoroch Farmaceutickej fakulty UK."
# Aký je význam európskych štúdií z pohľadu univerzitného vzdelávania, prípadne z pohľadu súčasného integračného procesu v Európe a účasti Slovenska na ňom?
"Naši študenti majú pomerne úzke vedomosti o dejinách a súčasných vývojových trendoch nášho kontinentu. Podľa našich predstáv bude Centrum európskych štúdií nadväzovať na pregraduálne vysokoškolské štúdium humanitných smerov a bude poskytovať ucelené nadstavbové magisterské štúdium, zamerané na európsku problematiku. Prvý kurz je začiatkom prípravy integrovaného štúdia európskej problematiky, ktoré by sme chceli otvoriť v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Význam vzdelávacích aktivít smerovaných na proces európskej integrácie vidím i v tom, že úspešnosť integračného procesu je podmienená väčšou informovanosťou obyvateľstva. O tom, či Slovensko má byť členským štátom Európskej únie či NATO, budú naši občania možno rozhodovať v referende. Správne môžu rozhodnúť iba tí, ktorí budú mať dostatok informácií o integračnom procese a o jeho výhodách pre budúcnosť našej vlasti a jej občanov. Dnes totiž pripravujeme budúcnosť našich detí a ony budú už o pár rokov riadiť túto spoločnosť. A nie propaganda, ale fakty sú tým nástrojom, ktorý bude mať serióznu mienkotvornú hodnotu."