V súčasnosti vládna koalícia pripravuje návrh zákona o konštituovaní regionálnych samospráv, t. j. 2. stupňa samosprávy. Pred vyjadrením sa k obsahu zákona je potrebné povedať, že účelom založenia 2. stupňa samospráv na Slovensku je prenesenie časti kompetencií z jednotlivých ministerstiev na regionálne samosprávy, t. j. odovzdať rozhodovacie právomoci bližšie k obciam, teda občanom. Týmto zákonom by napr. správa a financovanie stredných škôl, niektorých nemocníc a zdravotníckych zariadení, profesionálnych divadiel, galérií, múzeí, štátnych ciest II. a III. triedy prešlo na druhostupňové samosprávne orgány, ktoré by zákonodarne spravovali volení regionálni poslanci.
Tento spôsob rozdelenia moci je nastúpený v Európe, resp. v niektorých demokratických štátoch už má svoju tradíciu. V súlade s integráciou Európy sa tomuto trendu nechce vyhnúť ani súčasná vládna koalícia. Žiaľ, obsah navrhovaného zákona dokazuje, že vládnuce strany nemienia odovzdať samospráve ani minimálnu časť kompetencií sústredených doposiaľ na jednotlivých ministerstvách. Strany vládnej koalície znova dávajú najavo nám doma i vonkajšiemu svetu, že pokrytectvo, túžba po absolútnej moci, nerešpektovanie tradičných demokratických princípov pri správe vecí verejných sú ich základnými vlastnosťami. Aj naši starostovia a primátori z Rady Združenia miest a obcí (ZMOS), ale aj Únia miest a obcí, jednoznačne odmietli vládny návrh pripravovaného zákona o zriadení 2. stupňa samosprávy. Odmietli aj návrh novelizácie zákona o obecnom zriadení, čím posilnili nádej demokraticky zmýšľajúcich občanov, že predkladané zákony neuzrú svetlo sveta v takej podobe, v akej boli predložené Rade ZMOS na vyjadrenie.
Návrh zákona o zriadení 2. stupňa samospráv v súčasnej podobe je púhym alibizmom voči EÚ, Rade Európy a európskym inštitúciám, ktoré vyžadujú regionalizáciu samospráv od štátov, ktoré prejavili záujem o integráciu do spoločnej Európy. Zároveň je to opäť fraška voči vlastným občanom. Jasným dôkazom uvedeného alibizmu je, že zmieneným zákonom štát neodovzdáva ani jedinú právomoc na 2. stupeň samospráv. Naopak, chystanou novelizáciou zákona o obecnom zriadení výrazne chce oklieštiť doterajšie právomoci miest a obcí, ktoré boli uzákonené pre slovenské mestá a obce parlamentom v r. 1990. Uvedené pripravované zákony, ktorými sa súčasná vládna moc snaží zriadiť iba formálne samosprávy 2. stupňa a mestám a obciam zobrať už ôsmy rok udelené právomoci (v školstve a kultúre to už urobila), svedčí o drzosti predsedu vlády, predsedu parlamentu, ich ministrov a poslancov, ktorí nevedia vládnuť v demokratickom prostredí demokratickými prostriedkami. Avizovaná zmena volebného zákona ich drzosť a strach pred hlasom občanov len v plnej miere potvrdzuje.
Autor: Ing. JOZEF JARINA, Raslavice