Atléti sa v sedemstotisícovej Valencii určite neskrývajú pod strechou Paláca Luisa Puiga (s kapacitou 5000 divákov) pred zimou. Jubilejné 25. halové majstrovstvá Európy sprevádza počasie, ktoré vyháňa obyvateľov k pobrežiu Stredozemného mora a láka ich "cez kúsok vody" na blízke Baleáry so známymi letoviskami Ibizou a Mallorkou. Halovým šampionátom sa zvykne hovoriť "zimné", tento je však rozhodne jarný.
Medzi vlajkami štátov v hale, ktorú lemuje cyklistický ovál, je aj slovenská, visí medzi slovinskou a dánskou. Žiaľ, naša republika na šampionáte nebude mať medzi 520 účastníkmi svojho zástupcu. Počas existencie samostatnej republiky po prvý raz, hoci, priznajme si, na dvoch predchádzajúcich v Paríži a Štokholme išlo skôr o symbolickú účasť. Prirodzene, vlaňajší halový svetový šampionát s piatym miestom prekážkara Igora Kováča je inou kávou. Bronzový medailista z aténskych MS však na poslednú chvíľu ochorel. Aj do Valencie volal novinárom jeho manažér a tréner Jan Pospíšil, že Igor má vysoké teploty, chrípku a pocestuje sa z choroby vystrábiť na rodný Spiš. Nad absenciou slovenských atlétov nechápavo krútila hlavou legendárna poľská štvrťkárka, od naganskej olympiády členka Medzinárodného olympijského výboru Irena Szewinská, ktorá sa však živo zaujímala o prípravy bratislavského mítingu Slovnaft a isto-iste prisľúbila osobnú účasť. Ďalšia legenda behu na 400 metrov Češka Jarmila Kratochvílová priviedla do Valencie, centra historického Levantu, dve zverenky - Fuchsovú (400 m) a Formanovú (800 m). "Obe majú medailové ambície. Ja som nikdy úspechy z halových šampionátov nepovažovala za menšie," povedala hrdinka I. atletických MS v Helsinkách, dodnes svetová rekordérka na 800 m 1:53,28 min z roku 1983 a halová svetová rekordérka na 400 m 49,59 s z Milána 1982. J. Kratochvílová vlastní z HME tri zlaté a jednu striebornú medailu. Ešte úspešnejšia je v histórii kontinentálnych halových šampionátov ďalšia československá atletická legenda Helena Fibingerová s ôsmimi zlatými a tromi striebornými medailami z rokov 1973-1985. Jej svetový rekord 22,50 z jabloneckej haly v roku 1977 (!) je stále druhým najlepším v histórii vôbec za Ruskou Lisovskou (22,63).
Česká výprava má vo Valencii nemalé ciele. S príslovečným humorom ich naznačil Michal Pogány, slovenský tréner českej trojskokanskej majsterky sveta Šárky Kašpárkovej. Pred hotelom Expo sa Šárka stretla s trojskokanským svetovým rekordérom Britom Janathanom Edwardsom a Dunajskostredčan im "vpadol" do reči: "Obaja skočíte svetový rekord a hotovo."
Autor: Valencia