Byť vo vesmíre a nevidieť najväčšiu hviezdnu udalosť tohto roka - úplné zatmenie Slnka - to je smola, ktorá sa prihodila kozmonautom na ruskej vesmírnej stanici Mir. V čase zatmenia, ktoré sa do konca tisícročia už nebude opakovať, im výhľad na Slnko zaclonila Zem. "Keď sa to stalo. boli sme presne na opačnej strane planéty. Nemohli sme nič vidieť, čo je dosť veľká smola. Mohla to byť celkom sranda," ľutuje americký kozmonaut Andrew Thomas. Keby bola vesmírna stanica na druhej strane zemegule, mohli traja kozmonauti vidieť viac ako vedci na Zemi - okrem zatmenia Slnka aj rastúci tieň Mesiaca, sunúci sa po zemskom povrchu.
ŠKORPIÓN NA LETISKU
Dávať si pozor na škorpiónov v púšti je samozrejmá vec. Na priechode colnej a pasovej kontroly na Kennedyho letisku má človek väčšinou iné starosti - a práve v tej chvíli poštípal Rafaelu Sánchezovú (26) z New Yorku škorpión, ktorý sa jej asi zaplietol do kabáta v Mexiku, odkiaľ práve priletela. Nová skúsenosť to bola nielen pre pani Sánchezovú, ale aj pre colníkov na letisku, ktorí živého škorpióna ešte nevideli, a aj pre lekárov v zdravotnom stredisku v Bronxe, kde mali po prvý raz príležitosť ošetriť človeka pohryznutého škorpiónom.
RAKVY PRE TAMAGOČI
Americkí podnikatelia pohotovo rozvinuli nápad obyvateľov juhomaďarského Dunaszekcsö, ktorí ako prví na svete vymedzili na svojom cintoríne miesto posledného odpočinku pre "mŕtvych" elektronických maznáčikov tamagoči. Earline Reevesová z Kalifornie, dcéra majiteľky pohrebného ústavu Palmdale, otvorila prvú americkú prevádzku na výrobu truhiel pre tieto "zvieratká" i virtuálne hračky všetkých druhov. "Pozostalým" okrem iného ponúka 12-centimetrové rakvy vystlané bielym saténom za 10 USD, taktiež malé náhrobné kamene s menom miláčika za 8 dolárov 95 centov.
NÓRSKA LOCHNESKA
Medzinárodný tím expertov má v tomto roku preskúmať nórske jazero Seljord, aby sa definitívne skoncovalo s 250 rokov starou legendou o existencii príšery v jeho vodách. Netvor, ktorý by podľa švédskeho novinára Jana-Oveho Sundberga, ktorý expedíciu povedie, mohol byť druhom niekoľkometrového úhora, neustále priživuje povesti kolujúce v oblasti Telemark na juhu Nórska. Miestne úrady sa rozhodli záhadu rozlúštiť a požiadali o pomoc tím vedcov z Nórska, Kanady, Spojených štátov, Veľkej Británie a Ruska. Jeho členmi budú zoológovia, ktorí sa špecializujú na vzácne živočíšne druhy a už študovali podobné fenomény vo svojich krajinách. Nórsky zoológ Torfinn Ömer je ale skeptický. Úhorov dosahujúcich dĺžku viac ako 10 metrov už podľa neho zbadali v oceánoch, v nórskych jazerách sa ale "táto veľkosť" nevyskytuje. Jazero Seljord je podľa neho príliš vzdialené od mora na to, aby v ňom mohlo prežiť monštrum z doby ľadovej.
ZBLÁZNENÍ DO SEXU
Obyvatelia najstaršieho kontinentu sú zbláznení do sexu. Začínajú v skorej mladosti a výdrž si udržujú do vysokého veku. Najprekvapujúcejší výsledok je, že muži a ženy neprestávajú s milovaním ani v pokročilom období života. V Európskou úniou sponzorovanej štúdii pohlavného života ľudí v 12 európskych krajinách dospel francúzsky Národný ústav demografických štúdií k záveru, že počet žien starších ako 50 rokov, ktoré sú veľmi spokojné so svojím pohlavným životom, sa od roku 1970 strojnásobil. Iba 28 percent príslušníčok nežného pohlavia vo vekovej kategórii od 50 do 69 rokov bolo bez milostného pomeru. Takmer všetci rovnako starí muži uvádzali, že sú pohlavne aktívni.