odemokratického vyzývateľa na súboj o post kancelára s nestorom európskych premiérov, 16-rokov úradujúcim Helmutom Kohlom. Predovšetkým 5,9 milióna dolnosaských voličov nepriamo určí, či to bude ich dolnosaský premiér Gerhard Schröder, alebo sársky premiér a predseda sociálnych demokratov (SPD) Oskar Lafontaine.
Úloha volebného favorita v Dolnom Sasku pripadla Gerhardovi Schröderovi, ktorý je na čele vlády 8 rokov. Hranice úspechu a neúspechu sú presne vymedzené. Úspechom bude iba doterajšie udržanie vlády SPD s absolútnou väčšinou, opak znamená neúspech. V prípade dvojpercentnej straty oproti poslednému volebnému zisku (44,3 percenta) sa navyše Schröder nebude uchádzať o kandidatúru na kancelára za SPD a prenechá ju Oskarovi Lafontainovi. Prieskumy verejnej mienky, predpovedajúce zisk 45,5 až 46 percenta, zatiaľ nepripúšťajú pochybnosti o Schröderovom úspechu v Dolnom Sasku ani v súvislosti s jeho prípadnou kandidatúrou na kancelára. Schröder tak má preto trochu obavy, aby voliči pri predstave, že všetko je už rozhodnuté, nestrávili volebnú nedeľu inak ako pri volebných urnách.
Aj pozícia kresťanských demokratov (CDU) je v celku jednoznačná. Iba 38-ročný Schröderov protikandidát Christian Wulff chce nielen zlepšiť volebný zisk z roku 1994 (36,4 percenta), ale paradoxne bude kryť Kohlovi chrbát. Paradoxne, keď pripomenieme, že patrí k mladej generácii v CDU, tzv. mladým divokým, ktorí sa neúspešne pokúšali zmariť opätovnú, už piatu kandidatúru Helmuta Kohla na kancelárske kreslo. Vzhľadom na povesť, ktorú voľby v Dolnom Sasku oprávnene získali, teda test pre celonemecké septembrové voľby, bude každá strata SPD, usilujúcej sa o výmenu stráži v Bonne, ziskom nielen pre Wulffa, ale aj pre celú CDU/CSU. Navyše, ak by Wulff zmaril Schröderove ambície, nepochybne by uľahčil Kohlovi kancelársky súboj.
Tretia najsilnejšia strana v Hannoveri - Zelení - si dala za cieľ obnoviť červeno-zelenú koalíciu, teda súžitie SPD a Zelených z volebného obdobia 1990 až 1994. A napokon FDP, ktorá nateraz nemá zastúpenie v krajinskom sneme, bude, tak ako v iných spolkových krajinách, opäť zdolávať 5-percentnú latku potrebnú na obsadenie parlamentných lavíc.
V Bonne si boli vedomí dôležitosti dolnosaského testu, čo najlepšie dokázala osobná podpora Oskara Lafontaina či Helmuta Kohla po boku svojich spolubojovníkov v početných predvolebných vystúpeniach.