ať napríklad s názormi fanúšikov kozmonautiky.
m Myslíte si, že let slovenského kozmonauta do vesmíru by mohol byť pre Slovensko prínosom?
"Nemám dostatočné informácie na posúdenie vedeckého prínosu letu slovenského kozmonauta. Samozrejme, dá sa uvažovať aj o prínose, napríklad športovom, politickom, vojenskom atď. Všetko sa však ukáže až po skončení letu."
m Kedy, respektíve v akom prípade, by sa let mohol oplatiť?
"Z pohľadu prírodovedca by sa let oplatil vtedy, keby bol prínosom pre základný alebo aplikovaný výskum. Dnes sa zvyčajne postupuje tak, že na úlohy pre let sa vypíše výberové konanie a najlepší projekt vyberie komisia odborníkov, čo v tomto prípade znamená zostavenie komisie z odborníkov SAV a renomovaných vysokých škôl. Ak sa tak stalo alebo stane, nepochybujem, že sa let oplatí."
m Nedávno ste sa vyjadrili, že neodporúčate českej vláde brať si v súčasnosti príklad zo SR, čo sa týka letu kozmonauta...
"Mám značné pochybnosti o pilotovaných letoch posádok na palube už dávno presluhujúcej kozmickej stanice Mir. Zdá sa mi, že stanica sa udržuje v prevádzke, predovšetkým z dôvodov strategických zámerov veľmocenskej politiky USA a Ruska, za cenu nemalého osobného rizika pre posádku, takže na vedecké experimenty neostávajú kozmonautom na palube ani čas, ani prostriedky. Zdôvodnenie, že sa tým simulujú krízové situácie na palube budúcej orbitálnej stanice Alfa, mi pripadá dosť pritiahnuté za vlasy. Keď ešte uvážim, že prípadná účasť českého kozmonauta na takom projekte by stála viac peňazí, ako je rozpočet Grantovej agentúry Akadémie vied ČR na najmenej päť rokov pre všetky vedecké odbory dohromady, tak naozaj nevidím žiadny dôvod na podporu takého, samozrejme, úplne hypotetického námetu."
m Vráťme sa do minulosti. Bol prínosom pre ČSSR let Vladimíra Remeka do vesmíru?
"Dnešné hodnotenie letu V. Remeka i tréningu jeho záložníka O. Pelčáka je prirodzene značne iné, ako sa to javilo pred štartom v roku 1978. Z hľadiska vtedajšieho vedenia ČSSR to bola určite predovšetkým prestížna záležitosť. Boli sme tretím štátom sveta hneď po ZSSR a USA, ktorý mal svojho kozmonauta. Okrem toho príprava Remekovho letu umožnila expertom prvýkrát sa podieľať na špičkovej kozmickej technike, trénovaní pre preťaženie a bezváhový stav a nesporne podnietila i ďalší rozvoj kozmonautiky u nás. Remek sám preukázal svoje kvality i odvahu, lebo išlo zjavne o veľký športový výkon, organizačnú a koordinačnú skúsenosť. Všetko však bolo do značnej miery premárnené tým, že po návrate z letu sa - v žiadnom prípade nie Remekovou vinou - z neho stala súčasť propagandistického cirkusu a i skromné odborné výsledky sa doslova rozplynuly."
m Môže sa porovnať budúci let slovenského kozmonauta s minulým letom Vladimíra Remeka? Myslím, prínosom pre Slovensko.
"Dnes je východisková situácia veľmi odlišná, lebo vývoj kozmonautiky neustrnul a 20 rokov v takom dynamickom odbore je naozaj dlhý čas. Ak by mal byť let slovenského kozmonauta obyčajnou reprízou Remekovho letu, tak by to boli ľahkovážne vydané peniaze, ktoré by oveľa lepšie využili úspešní riešitelia grantových projektov v základnom alebo aplikovanom výskume."