vania. "Dobre," odpovedal zjavne šťastný Kulíšek lakonicky na otázku, ako sa cíti, keď z bieleho džípu UNOMIG vystúpil do svetla televíznych kamier na základni gruzínskych bezpečnostných síl v Zugdidi. Pred Kulíškom boli prepustení aj ďalší dvaja členovia misie, Švéd Marten Moelgaard a Uruguajec Roland García. Kulíškov príbeh mal však najdramatickejší priebeh - jeho prepustenie bolo totiž oznámené približne štyri hodiny predtým, ako sa český podplukovník v Zugdidi skutočne objavil.
Kulíšek sa totiž rozhodol vziať svoj osud do vlastných rúk. Využil chvíľu nepozornosti svojich strážcov a tesne pred tým, ako malo dôjsť k jeho odovzdaniu gruzínskym bezpečnostným orgánom, utiekol z domu starostu v horskej dedine Džichaškari, kde bol väznený. Po niekoľkých hodinách pochodu nočným lesom smerom na Zugdidi ho zbadala policajná hliadka, ktorá ho nakoniec vyčerpaného, ale zjavne šťastného, odovzdala hliadke UNOMIG. Vzťahy medzi únoscami a rukojemníkmi boli pritom dobré až do úplného konca. "Bolo to dojemné, únoscovia sa s Kulíškom lúčili a bolo zjavné, že si ho obľúbili," potvrdila 23-ročná ruská novinárka Mikonajavová, ktorej umožnili stráviť noc v dome v Džichaškari. Posledné hodiny pred prepustením únoscovia údajne Kulíškovi tvrdili, že ho nepustia, pretože je im sympatický. "Nepustíme ťa, si skvelý chlapec..." údajne niekoľko ráz vraveli. Nemožno vylúčiť, že práve toto priateľské ubezpečovanie, mienené bez ľsti v rámci povestnej kaukazskej pohostinnosti, bolo jedným z dôvodov, prečo sa Kulíšek rozhodol vziať radšej iniciatívu do vlastných rúk, využil príležitosť a zmizol. Pravdepodobne dal prednosť istote noci, ako by sa dožil napríklad nepríjemného zvratu vo vyjednávaní. V celkovo emocionálne veľmi napätej atmosfére dali vraj únoscovia aj dedinčania voľný priechod svojim citom. "Susedia s plačom vyprevádzali ozbrojencov, keď sa vzdali a bez odporu nasadali do áut odvážajúcich ich do Zugdidi," dosvedčovala Mikonajavová. Únoscovia v sprievode polície dorazili na základňu v Zugdidi približne hodinu pred Kulíškovým príchodom. Všetkých 13 mužov vystúpilo so zbraňami v rukách, nekládli však nijaký odpor a zbrane aj muníciu odovzdali do rúk ministra bezpečnosti Džemala Gachokidzeho.
Gruzínska polícia pristúpila na kompromis a umožnila šéfovi únoscov Gočovi Esebuovi a dvom ďalším mužom opustiť Džichaškari. Minister Gacholidze odmietol upresniť, aké záruky poskytli gruzínske úrady únoscom za to, že sa dobrovoľne a bez boja vzdali. "Nie sú to teroristi ani žiadni zločinci. Bojujú za politické ideály," tvrdil. Naznačil, že únoscovia budú zrejme posudzovaní ako politickí väzni, a nevylúčili miernejší trest.