Izraelská štátna televízia v stredu večer oznámila zatknutie agenta tajnej služby Mossad v jednej zo západoeurópskych krajín. Aj keď meno krajiny televízia neprezradila, vo všeobecnosti sa predpokladá, že ide o Švajčiarsko, kde mal byť ešte 19. februára zadržaný v Berne agent Mossadu po neúspešnej špionážnej akcii. Švajčiarska polícia údajne pátra po jeho ďalších štyroch spolupracovníkoch.
V Izraeli sa neúspešná akcia okamžite dáva do súvislosti aj s neočakávanou utorkovou demisiou šéfa izraelskej tajnej služby, Dannyho Jatomu. Jatomova pozícia bola ohro- zená už pred desiatimi dňami, v súvislosti so záverečnou správou komisie, skúmajúcej nevydarený atentát na Chálida Mešála, jedného z vodcov militantnej islamskej skupiny Hamas, ktorý sa skrýval v Ammáne. Jatoma bol v súvislosti s útokom obvinený najmä z toho, že sa uskutočnil na území spriateleného Jordánska, avšak bez vedomia tamojších bezpečnostných zložiek. Navyše, u dvoch zadržaných agentov Mossadu sa našli falošné kanadské pasy a Jatomu pred demisiou uchránila iba ochranná ruka premiéra Netanjahua. Aj napriek ostrým protestom z radov vedenia Mossadu, ktoré bývalého šéfa označovali za nekompetentného a vyvrcholili demisiou jedného z vysokých riadiacich dôstojníkov tajnej služby. O to nepochopiteľnejšia bola teda Jatomova demisia v čase, keď sa vody opäť upokojili. Vysvetľuje ju až včerajšia správa izraelskej televízie.
Povesť legendárneho Mossadu sa teda opäť výrazne naštrbila. Ak k tomu pridáme aj zlyhanie vnútornej bezpečnostnej služby Šin Bet, ktorej šéf odstúpil po tom, čo jeho ľudia nedokázali v novembri 1995 zabrániť atentátu na premiéra Jicchaka Rabina, nie je súčasná bezpečnostná situácia Izraela práve najlichotivejšia. Izraelská tlač však už špekuluje o tom, kto by mohol byť Jatomovým nástupcom. Za najpravdepodobnejšieho kandidáta označujú noviny Efraima Halevyho, veľvyslanca pri Európskej únii, ktorý v minulosti už zastával vysoký post v rámci Mossadu a navyše má veľmi dobré vzťahy aj s jordánskym kráľom Husajnom. Izrael si totiž v súčasnej napätej situácii nemôže dovoliť riskovať stratu potenciálneho spojenca a jordánsky kráľ sa nechal už po septembrovom fiasku Mossadu v Ammáne počuť, že pokiaľ bude šéfom Jatoma, jeho krajina odmieta akúkoľvek spoluprácu s izraelskými bezpečnostnými službami.
Autor: jk