elia irackej vlády naznačujú, že predsa len neumožnia inšpektorom UNSCOM neobmedzený prístup do prezidentských palácov, k čomu sa zaviazali v dohode. Práve paláce boli jadrom poslednej krízy, keď Saddám zakázal do nich vstup s odôvodnením, že sú symbolom jeho národnej zvrchovanosti. A to mal Kofi Annan v rukách dva tromfy: strach Husajna z vojenského úderu, ktorý by ho síce nezvrhol, ale spôsobil by mu značné ťažkosti (nehovoriac o Iračanoch trpiacich americkým embargom), ako aj odpor proamerických arabských krajín, a najmä dvoch stálych členov Bezpečnostnej rady (BR) OSN proti vojenskej akcii. Takže Annanova misia napokon, zdá sa, predsa len neodstránila hrozbu vojenskej konfrontácie. Možno ju iba odvrátila na krátky čas...
Dohoda totiž nie je prijímaná tak jednoznačne pozitívne, ako sa zdalo, a tak najnovší vývoj v irackej kríze dáva tak trochu za pravdu jej odporcom. Bývalý inšpektor UNSCOM D. Kay upozornil, že Irak sa môže z dohody veľmi rýchlo vykrútiť: "Napriek tvrdeniam OSN, že Iraku sa v ničom neustúpilo, povolenie prístupu do ôsmich prezidentských palácov, kam predtým inšpektori nemohli vstúpiť, už nemá veľkú cenu, pretože Iračania mali niekoľko mesiacov na to, aby všetky stopy po podozrivých materiáloch zahladili." Zakázané chemické a biologické zbrane (nervový plyn VX, baktérie botulotoxinu a antraxu) sú teda s najväčšou pravdepodobnosťou už bezpečne premiestnené a Saddám Husajn si mädlí ruky. Nie však na dlho. Skupina expertov deviatich krajín, ktorú pozval sám Husajn a ktorá mala potvrdiť svetu, že Irak nevlastní žiadne chemické či bakteriologické zbrane, zistila (na Saddámovu smolu), že Irak predsa len vlastní nielen arzenály smrtonosných plynov a vražedných jedov, ale má tiež niekoľko desiatok rakiet, ktoré môžu tieto látky zvrhnúť na Saudskú Arábiu, Izrael alebo ďalšie blízke krajiny. Saddám teda vie, že ak povolí inšpektorom UNSCOM dokončiť svoju prácu, môžu a zrejme aj dospejú k takému istému záveru ako experti.
Dohoda je de facto víťazstvom USA - buď Bagdad zbrane hromadného ničenia zlikviduje, alebo ich nezlikviduje a začne znemožňovať prácu zbrojných inšpektorov. Potom však bude mať vojenské riešenie proti Iraku jednoznačnejšiu podporu. Správa o sankciách voči Iraku v prípade, že nedodrží podpísanú dohodu, sa plánovala až na budúci týždeň, avšak teraz sa BR OSN bude musieť poponáhľať s jej vypracovaním.
Autor: MILAN BUNO