Minister poľnohospodárstva Josef Lux kritizoval, že českí producenti nie sú schopní exportovať obilie, ktorého sa minulý rok urodilo viac, ako je predpokladaná spotreba v ČR. Úrady podľa Luxa na jeseň uvoľnili na export 50 tisíc ton pšenice (asi jedno percento z českej produkcie), avšak vyviezlo sa len niekoľko tisíc ton. Lux sa tvrdí, že cena pšenice v ČR je vysoká v porovnaní so zahraničím, preto export nie je zaujímavý. Český ŠFTR po dlhšej diskusii s Agrárnou komorou oznámil, že stanovil cenu pšenice pre intervenčný nákup na 4000 Kč za tonu. Pritom fond ohlásil na tento rok nákup iba 300 tisíc ton pšenice z tohoročnej úrody, na jar vyplatí zálohy za kontrahovanú pšenicu vo výške polovice ceny. Českí obchodníci so pšenicou vyhlásili, že budú ponúkať zálohy za kontrahovanú pšenicu iba vo výške tretiny ceny. Tento rok úrady chcú povoliť export celkom 150 tisíc ton pšenice, z toho už povolili export 90 tisíc ton, avšak opäť sa nevyviezla. Lux prezradil, že očakávaný tohoročný prebytok pšenice sa bude riešiť výrobou liehu z pšenice. Tento lieh sa má pridávať do automobilového benzínu.
Zníženie kapitálu banky
Zlínska banka Foresbank, a. s., znížila svoje základné imanie vo výške 2 mld Kč na polovicu. Týmto spôsobom banka pokryje stratu vzniknutú najmä v roku 1996, tak rozhodli akcionári banky na valnom zhromaždení. Banku prevezme ostravská Union banka. Foresbank disponuje bilančnou sumou 12 mld Kč. Straty Foresbank pochádzajú najmä z obchodov s cennými papiermi. Časť aktív vrátane akcií priemyselných podnikov prebrala od banky spoločnosť Česká inkasní, a. s., založená ČNB v rámci ozdravného programu ČNB. Ako protihodnotu za pochybné aktíva Foresbank dostala od ČNB pôžičku na 7 rokov.
Škody zo záplav
Vyčíslené škody spôsobené júlovými záplavami v ČR boli nedávno vládou opäť zvýšené na 64 mld Kč. V tejto sume nie sú zahrnuté ušlé zisky firmám, náklady na riešenie nezamestnanosti ako následku výpadku výroby v postihnutých firmách, prípadne ako dôsledku zániku posihnutých firiem. Česká pojišťovna, a. s., vyplatí poisteným subjektom náhrady škôd spolu za vyše 5 mld Kč. Štát do konca októbra vynaložil na odstraňovanie škôd celkove 13 mld Kč. Časť peňazí získal predajom tzv. povodňových dlhopisov podnikom a obyvateľstvu.
Barum patrí Continentalu
Nemecká pneumatikárska skupina Continental v spoločnom podniku Barum Continental, s. r. o. Otrokovice, odkúpila 24 % akcií od banky EBOR. Pred časom spoločnosť Continental odkúpila od Českej gumárenskej spoločnosti, a. s., ďalšiu štvrtinu akcií. Otrokovická spoločnosť predpokladá, že ohlási za minulý rok tržby vo výške 9,6 mld Kč. Spoločnosť vyrobila napriek prerušeniu výroby záplavami vyše 6 miliónov osobných pneumatík a vyše pol milióna nákladných a traktorových. Väčšina produkcie smerovala na export. Bývalý otrokovický štátny podnik Barum bol transformovaný a privatizovaný v prvej vlne s použitím investičných kupónov a vkladom FNM do spoločného podniku Barum Continental a investíciou reštrukturalizačnej európskej banky EBOR.
Televízory z Plzne
Japonská investícia v Plzni - nová továreň na výrobu televízorov značky Panasonic vyrobila od apríla minulého roka, keď bola táto továreň dokončená, 210 tisíc televízorov. Tento rok sa v Plzni má vyrobiť 600 tisíc televízorov. Matsushita investovala doteraz do výrobných hál a technológie 66 mil. USD. Podiel českých výrobcov - subdodávateľov - je na materiálových vstupoch pre výrobu televízorov iba 6-percentný, Matsushita ho chce zvýšiť.
Autor: jv