Na zodpovednosť za vývoj v Investičnej a rozvojovej banke (IRB) sú odlišné názory. Menej sa spomína úloha FNM SR, ktorý je stále najväčším akcionárom v tejto banke, pretože v IRB vlastní 35-percentný podiel. Národná banka Slovenska (NBS) už v roku 1996 nepovolila koncentráciu vlastníctva v rukách VSŽ. Nedávno tak NBS rozhodla s konečnou platnosťou.
Postup zodpovedných úradníkov FNM SR však viac-menej obhajoval aj Ignác Prno, ekonomický expert SNS, vo verejnej diskusii. Treba pripomenúť, že I. Prno zasadá v Dozornej rade FNM SR. Silný právny argument proti postupu FNM SR, ale, bohužiaľ, vo veľmi deklaratívnej podobe dáva článok 20, odsek 3 Ústavy SR. Prvá veta tohto odseku znie: "Vlastníctvo zaväzuje." Táto holá veta hovorí o všetkom, nasleduje ďalšia, ktorá ju vysvetľuje a dopĺňa: "Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných alebo v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom." Ochrana úsporných vkladateľov obyvateľstva je nesporne všeobecným záujmom. Zodpovedným vo FNM SR to však asi nikto nepripomenul. NBS sa teraz ostýcha prezradiť koľko miliárd táto avantúra stála.
Po tom, čo sa ukazuje, že revitalizácia v zmysle platného zákona o revitalizácii je mŕtvo narodeným dieťaťom, čo v kuloároch šepkajú aj koaliční poslanci, začali vládni ekonómovia skloňovať slovo reštrukturalizácia. Tento nový pojem používaný vládou má udržať ilúziu voličov, že s osudom mnohých krachujúcich podnikov vrátane poľnohospodárskych družstiev a majetkov bude predsa niečo robiť. Preto sa vraj chystá vláda legislatívne fixovať tentoraz reštrukturalizáciu. Vláda asi nevie, že na mnohé podniky reštrukturalizačné projekty už boli napísané. Sú pred verejnosťou dobre uzatvorené v Gavorníkových trezoroch na FNM SR, sú súčasťou privatizačných projektov, na základe ktorých FNM SR vydal národný majetok do rúk slovenskej kapitálotvornej vrstvy. Otvoria sa tieto trezory, aby si voliči, a najmä zamestnanci týchto podnikov mohli prečítať tieto slohové cvičenia?