Utorok, 20. apríl, 2021 | Meniny má MarcelKrížovkyKrížovky

Najdôležitejšie správy z 18. januára

BRATISLAVA 21. januára (SITA) -EP: Martin možno nebude predsedom spoločného výboru SR-EÚ

K atraktívnemu posunu funkcií dôjde z pohľadu rakúskych poslancov Európskeho parlamentu (EP) po zvolení nového predsedu EP v Štrasburgu Íra Pa

ta Coxa. Vo štvrtok sa stal Herbert Bösch (SPÖ) podpredsedom vplyvného rozpočtového výboru a jeho stranícka kolegyňa Maria Bergerová, ako aj Reinhard Rack (ÖVP) sa stali náhradníkmi do konventu na vypracovanie európskej ústavy. Rakúsky poslanec zo strany Zelených Johannes Voggenhuber je už dávno jeho plnoprávnym členom. Othmar Karas (ÖVP), sa stal ekonomickým a Hubert Pirker z tej istej strany bezpečnostným hovorcom Európskej ľudovej strany.

EK: Komisia navrhne ďalšiu liberalizáciu v železničnej doprave

Európska komisia schváli na budúci týždeň sériu legislatívnych návrhov, ktorých prijatie členskými štátmi by zaistilo vytvorenie jednotného trhu nákladnej železničnej dopravy do roku 2008. Informujú české Hospodářské noviny. Zmyslom iniciatívy komisárky Loyoly de Palaciovej je zachrániť sektor, ktorého podiel na preprave nákladov neustále klesá, aj keď poberá miliardovú štátnu dotáciu. Ako pokračuje denník, návrh jednej smernice sa bude týkať takzvanej interoperability, čiže zladenia technických a ďalších parametrov, ktoré sa zatiaľ v rôznych krajinách EÚ odlišujú. Druhá bude zameraná na bezpečnostné pravidlá, ktoré sú tiež roztrieštené. Hneď ako by vlaky začali jazdiť v Európe podľa rovnakých pravidiel, nič by nebránilo slobodnému podnikaniu všetkých autorizovaných firiem na celom kontinente, vrátane kabotáže, teda dopravy vo vnútri jednotlivých štátov uskutočňované cudzími firmami.

BERLUSCONI: Taliansko chce byť sprostredkovateľom v EÚ

Taliansko by sa podľa svojho premiéra Silvia Berlusconiho malo stať sprostredkovateľom rozdielnych pohľadov na budúce štruktúry Európy. Dva týždne po rezignácii proeurópskeho ministra zahraničných vecí Renata Ruggiera Berlusconi pripustil, že talianska stredopravá vláda upustila od svojho proeurópskeho prístupu. Namiesto toho, ako povedal v interview pre Financial Times, Taliansko bude presadzovať posilnenie suverenity jednotlivých štátov, ekonomiku založenú na princípoch liberálneho slobodného trhu a národné záujmy krajiny. Berlusconi však zreteľne naznačil, že radšej, ako sa pridávať do debaty o európskej integrácii, Taliansko chce skôr zjednocovať postoje. "Musíme nájsť kompromis v spôsobe, akým riadime Európu," uviedol Berlusconi, ktorý je v súčasnosti aj dočasným ministrom zahraničných vecí. Berlusconi dodal, že pokiaľ ide o budúcnosť EÚ, pociťoval "jasnú zhodu" s britským premiérom Tonym Blairom a Josém Maríom Aznarom, predsedom vlády Španielska, ktoré v súčasnosti predsedá EÚ.

BOLLDORF: Aj v otázkach energie sme so SR jednotní

Prioritou Rakúska je rozšírenie Európskej únie (EÚ) podľa stanoveného plánu. Povedal nastupujúci rakúsky veľvyslanec na Slovensku Martin Bolldorf pre agentúru SITA po odovzdaní poverovacích listín prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi. "So slovenskými priateľmi sme dospeli k názoru, že sa zhodujeme aj v otázkach energie," povedal M. Bolldorf vyhýbavo v odpovedi na otázku o jadrových elektrárňach na Slovensku. Rakúsky veľvyslanec poukázal na dobre rozvinuté ekonomické kontakty medzi oboma krajinami a dúfa, že sa krajiny v stredoeurópskom priestore v budúcnosti ešte zblížia.

ANALÝZA: Vzdialenosť medzi Európou a USA opäť narastá

Štyri mesiace po tom, čo Európu, Rusko a Spojené štáty zblížili tragické udalosti z 11. septembra sa zdá, že transatlantické vzťahy opäť začínajú chladnúť. Washington čoraz častejšie volí možnosť konať na vlastnú päsť. Európski politici, ktorí dúfali, že spontánne prejavy európskej solidarity presvedčili republikánsku administratívu o výhodách multilaterálnej angažovanosti, sú rozčarovaní. "Domnievali sme sa, že vytvorenie protiteroristickej koalície bolo zo strany Spojených štátov gestom signalizujúcim prehodnotenie a potlačenie unilateralistických trendov, no teraz vidíme, že sily podporujúce americký individualizmus sú v Bushovej administratíve stále v prevahe," povedal jeden z predstaviteľov EÚ.

SCHOLTZ: Európsky zatykač je dobrým krokom zo strany EÚ

Podľa generálneho tajomníka Medzinárodného združenia prokurátorov Henka A. Marquarta Scholtza, ktorý v piatok s delegáciou odborníkov z oblasti práva uzavrie týždňovú návštevu Slovenska, je európsky zatykač dobrým krokom prijatým Európskou úniou. "Nie je to len o terorizme, ale o rôznych zločinoch," uviedol. Ako dodal, "zločinci páchajú cezhraničnú trestnú činnosť celé roky, kým prokurátori sú viazaní národnou jurisdikciou, pretože to je oblasť, ktorú si každý štát veľmi stráži." Zavedenie európskeho zatykača je preto dôležité aj pre Medzinárodné združenie prokurátorov. "Chceme prispieť k formovaniu medzinárodnej siete, bojujeme za uľahčenie boja proti medzinárodnému cezhraničnému zločinu," uviedol pre agentúru SITA.

JAPONSKO: EÚ a Tokio chcú ratifikovať Kjótsky protokol

Japonsko a Európska únia chcú do konca júna ratifikovať Kjótsky protokol o znížení škodlivých emisií v ovzduší. Oznámili to vo štvrtok japonská ministerka životných vecí Joriko Kawagučiová a európska delegácia na prvom zasadnutí ministrov zahraničných vecí združenia ASEM v Pekingu. Nemecká strana privítala japonský prísľub s potešením a prekvapením, pretože Japonsko dlhodobo patrilo ku krajinám, ktoré sa k protokolu stavali kriticky.

Jednodňová konferencia životného prostredia sa skončila apelom na rýchlu ratifikáciu protokolu. Dohoda dosiahnutá počas zasadnutia medzi európskymi a ázijskými krajinami je aj dôležitým posolstvom pre USA, ktorých prezident George Bush Kjótsky protokol odmietol. Uviedol nemecký denník Handelsblatt.

VERHEUGEN: Začiatok dialógu o budúcnosti Cypru je sľubný

Rozhovory medzi vodcami cyperských Grékov a cyperských Turkov o budúcnosti rozdeleného Cypru sú sľubné a podľa komisára Európskej únie (EÚ) pre rozširovanie Güntera Verheugena je tu po prvý raz skutočná vôľa opätovne zjednotiť ostrov. "Európska únia podnietila istý posun cez plánovaný prístup Cypru do Európskej únie. Žiadny iný krok tu nebol. Je to povzbudzujúce a sľubné," uviedol vo štvrtok o rokovaniach medzi cyperským premiérom Glafkosom Kleridesom a jeho partnerom Raufom Denktašom. Dohodu o otvorení mierových rozhovorov privítali aj prezident USA George W. Bush a turecký premiér Bülent Ecevit. "Sme veľmi radi, že dialóg dostáva priestor," povedal Bush po stretnutí s Ecevitom v Bielom dome v stredu. "Nemôžete riešiť problém bez želania strán rokovať," dodal.

COX: EP musí byť pripravený na Európu budúcnosti

Som poctený a je to pre mňa veľká výzva, povedal írsky liberál, 49-ročný Pat Cox po svojom zvolení za predsedu Európskeho parlamentu (EP). "Pre našich obyvateľov a celú európsku politiku je to veľká výzva. Musíme zapojiť ľudí do európskeho projektu a ubezpečiť ich, že inštitúcie EÚ pracujú transparentne a účelne." Podľa týždenníka European Voice Cox ďalej povedal: "Musíme zreformovať našu metódu práce v EP." Tieto ciele si podľa Coxa vyžadujú jasnú víziu a ambiciózny program. Cox povedal, že keďže pochádza z malej krajiny a z malej strany, jeho zvolenie je signálom malým kandidátskym krajinám, ktoré sa usilujú do Únie vstúpiť. Cox zdôraznil, že rozšírenie je prioritou pre "našu generáciu politikov".

ČR: V Chebe objavili falzifikát eura

Falošné eurá dorazili už aj do Českej republiky (ČR), píše český internetový denník iDnes. Falzifikát bankovky v hodnote 50 eur sa prostredníctvom svojej známej pokúsil vo štvrtok v Chebe vymeniť 29-ročný muž. Ženu požiadal, aby peniaze vymenila v herne v Európskej ulici. Keď to urobila a priniesla mu 1400 českých korún, povedal jej, že bankovka bola falošná. Dvadsaťjedenročná žena však s podvodom nesúhlasila a odišla to oznámiť barmanovi, ktorý peniaze prijal. Pracovník herne potom privolal políciu a peniaze jej vydal. Páchateľovi sa medzitým podarilo uniknúť. Česká polícia po ňom pátra. Pri predbežnom porovnaní falošnej bankovky s originálom policajti zistili, že falošná bankovka nemala ochranné znaky. Bola vytlačená na papieri bez vodotlače. Polícia poskytla falzifikát expertom na ďalšie preskúmanie, uzatvára iDnes.

EÚ: Španielsko chce posilniť úlohu Únie vo svetovej politike

Hlavným cieľom Španielska je posilniť úlohu Európskej únie (EÚ) vo svetovej politike, vyhlásil v piatok španielsky veľvyslanec Bellver Manrique na pôde maďarskej divízie Združenia európskych novinárov v Budapešti. Medzi ciele, ktoré si súčasná predsednícka krajina Únie stanovila, patrí podľa Manriqueho boj proti terorizmu a posilnenie spolupráce s USA a ďalšími krajinami. Pokiaľ ide o rozšírenie, španielsky veľvyslanec zopakoval pozíciu Únie, podľa ktorej 10 kandidátskych krajín môže ukončiť prístupové rokovania do konca roku 2002. Zdôraznil však, že sa tým neruší princíp individuálneho hodnotenia. Ako dodal, Únia sa v nijakom prípade nezriekla prístupových rokovaní s Rumunskom, Bulharskom alebo Tureckom.

EÚ: Únii sa z Giscardovho prezidentského štýlu ježí perie

Vrásky na čele bruselských diplomatov vyvolali nadmerné finančné a logistické požiadavky bývalého francúzskeho prezidenta Valeryho Giscarda d`Estainga, ktorý stojí na čele konventu o budúcnosti Európskej únie (EÚ). Diplomati z európskej pätnástky medzitým pracujú za scénou v snahe nájsť riešenie. "Je to veľký problém," vyhlásil jeden z nich. "Giscard žiada vysoký plat pre seba i svojich dvoch zástupcov, ako aj početný súkromný personál a finančné zdroje," poznamenal. Ďalší diplomat povedal, že Giscard, ktorý pôsobil na poste francúzskeho prezidenta väčšiu časť sedemdesiatych rokov, žiada o plat porovnateľný s platom predsedu Európskej komisie, ktorého čistý mesačný príjem predstavuje približne 20 tis. eur plus náklady. "Toto je skutočne Giscardov štýl," skonštatoval. Muž, ktorý je vo Francúzsku známy ako "VGE", okrem toho žiada o luxusný apartmán v Bruseli, súkromné kancelárie a vybraný tím 10 až 12 ľudí na pomoc pri vykonávaní svojich úloh, ktoré budú trvať iba niečo vyše roka.

FRANCÚZSKO: Minister pre európske záležitosti Moscovici na Slovensko

O možnostiach zintenzívnenia francúzsko-slovenských vzťahov a ďalších aktuálnych otázkach medzinárodného charakteru bude so slovenskými ústavnými činiteľmi rokovať francúzsky minister pre Európske záležitosti Pierre Moscovici, ktorý pricestuje v pondelok na dvojdňovú návštevu Slovenskej republiky (SR). Obidve krajiny budú zároveň pokračovať v prebiehajúcich prácach na európskych otázkach procesu integrácie s perspektívou budúceho začlenenia Slovenska do Európskej Únie (EÚ). Francúzskeho hosťa prijme prezident republiky Rudolf Schuster, slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, podpredsedníčka vlády SR pre integráciu Mária Kadlečíková, minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, ako aj štátny tajomník MZV SR a hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ. Moskovici sa tiež stretne s podpredsedom NR SR Pavlom Hrušovským a zástupcami Zahraničného výboru NR SR a parlamentného Výboru pre európsku integráciu.

MIKLOŠ: Nižšie poľnohospodárske dotácie z EÚ sú lepšie ako žiadne

Slovensko sa v piatok stalo prvou krajinou spomedzi kandidátov pre vstup do Európskej únie (EÚ), ktorá verejne priznala, že sa uspokojí aj s menšími dotáciami pre poľnohospodárstvo v porovnaní s podporou, ktoré dostali súčasní členovia pri ich vstupe do EÚ. Zdroje z EÚ uviedli, že Európska komisia (EK) pravdepodobne navrhne, aby priame platby farmárom v nových členských krajinách boli rozvrhnuté do 10-ročného obdobia. Štartovacia úroveň podpory pravdepodobne bude na úrovni 20 až 25 % z objemu, ktoré dostali súčasní členovia EÚ. "Dnes Slovensko nedostáva nič okrem pomoci spojenej so špecifickými projektmi. Takže ak Slovensko dostane 25 % je to lepšie ako žiadne," uviedol na tlačovej konferencii podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš. Mikloš dodal, že je v našom najlepšom záujme dostať sa do EÚ podľa možnosti čo najskôr, pretože z vnútra budeme môcť ovplyvňovať systém efektívnejšie ako nečlenská krajina.

IZRAEL: EÚ ostro odsúdila teroristický útok v Hadere

Európska únia (EÚ) v piatok odsúdila útok palestínskeho ostreľovača, pri ktorom prišli o život šiesti Palestínčania a označila ho za novú ranu blízkovýchodnému mierovému procesu. Súčasná predsednícka krajina EÚ Španielsko vydala stanovisko, v ktorom "ostro odsudzuje surový teroristický útok, ku ktorému došlo vo štvrtok v Hadere". Palestínsky útočník spustil vo štvrtok paľbu do ľudí v zaplnenej tanečnej sále v severoizraelskom meste Hadera, pričom zastrelil šesť osôb, uvádza sa v policajnej správe. Španielsko vyhlásilo, že tento "brutálny a neospravedlniteľný" útok bol novou ranou úsiliu smerujúceho k príprave cesty na realizáciu Tenetovho plánu a odporúčaní Mitchellovej správy.ph

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 2. Investovanie sa tento rok oplatí
 3. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 4. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 5. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 6. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 7. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 8. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 9. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 10. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 1. Kúpele Sliač sa pripravujú na liečbu post- Covidových pacientov
 2. BILLA rodičom radí, ako deťom pripraviť výživnú desiatu
 3. Investovanie sa tento rok oplatí
 4. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 5. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 6. V COOP Jednote aj počas pandémie vybavíte všetko
 7. DPDgroup zanalyzovala správanie zákazníkov počas pandémie
 8. Čo bude v 2021 inak pri stavebnom povolení pre domy
 9. Konečne! PLANEO Elektro opäť otvára predajne
 10. Nech trénujete kdekoľvek, nikdy nešportujete sami
 1. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 23 817
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 22 405
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 9 686
 4. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 487
 5. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 8 441
 6. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 8 045
 7. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 7 752
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 745
 9. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 7 726
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu