Takmer románový životopis Bohumila Hrabala, ktorý vznikal ešte za jeho života. Štyri roky sa Zgustová stretávala s Hrabalom, počúvala jeho rozprávanie a tak nás sprevádza Hrabalovým detstvom v posledných dňoch Rakúsko-Uhorska, peripetiami mladosti, medzivojnovým obdobím v Nymburku, prvými rokmi po komunistickom puči v Kladne a v Zberných surovinách v Prahe. Zároveň dáva nahliadnuť do prvých Hrabalových básnických pokusov, do jeho vnútra v dobe slávy rokov 60-tych, aj v období depresií od rokov 70-tych.
Ljiljana Hjabanovič-Djovovič: Ženský rodopis * Votobia Olomouc, 1997
Rozsiahly román srbskej spisovateľky je pre českého a slovenského čitateľa nezvyčajným a novým pohľadom na osudy žien v striktne patriarchálnych balkánskych rodinách. V obšírnej rodinnej ságe je vykreslených niekoľko ženských osudov v krátkych okamihoch lásky medzi rodením detí, slúžením mužovi a osamením v starobe. Román sa odvíja od začiatku 19. storočia a vrcholí na konci nášho storočia, keď sa posledná z rodu - Iva - rozhodne prelomiť prekliaty rodinný údel a vziať osud do svojich rúk.
Leszek Kolakowski: Malé prednášky o veľkých problémoch * Kalligram Bratislava, 1998
Veľké problémy - teda moc, tolerancia, sloboda, pravda, zodpovednosť - sú témami zamyslení v novej knihe poľského filozofa. "Túžime všetci po moci, alebo nie? Kto nesie zodpovednosť za zločiny, ktoré sa diali v komunistických krajinách? A aký je v tomto prípade rozdiel medzi individuálnou a kolektívnou zodpovednosťou?" Tieto a podobné otázky nám kladie Kolakowski osem rokov po páde komunizmu v strednej Európe.
Ian McEwan: Prvá láska, posledné pomazanie * Archa Bratislava, 1998
McEwanove poviedky vychádzajú z tých najlepších tradícií britského filmu a literatúry 60. rokov, s ich bezútešnou šedivosťou podľa vzoru života samého, aby sa postupne a pomaly menili na morbídnu hororovú fantáziu. Vzniká majstrovský, presne vedený príbeh.
Martin Bosák, Rudolf Bosák: Michal Bosák - americký bankár zo Šariša * Prešov, 1997
Michal Bosák bol jednou z historických postáv, o ktorých sa v rokoch minulých veľa nepísalo a nehovorilo. Tak ako tisícky ďalších odišiel z chudobného Slovenska do Ameriky hľadať šťastie. Tu sa stal vplyvnou osobnosťou a istý čas sa k jeho menu pripájal prívlastok - najbohatší Slovák. Počas prvej svetovej vojny robil zbierku na pomoc Slovensku, budoval školy, kostoly, jeho podpis nechýba na historickej Pittsburghskej dohode. Cieľom publikácie je uchovanie pamiatky osobnosti, ktorá podstatne ovplyvnila život amerických Slovákov.
Autor: ata